| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma logodesc cu o fata, cum se procedeaza? Ii pun inelul, apoi? Se fac acte pentru asta?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O ceri, face pe emotionata, posteaza pe platformele sociale, isterie mare, apoi se calmeaza si se ia de tine, prinzi un moment calm si stabiliti cum anuntati familia.
Nu se fac acte, din pacate. Doar ii pui intrebarea, cu inelul in mana, apoi i-l pui pe deget (daca accepta).
Acte se fac abia la cununia civila.
Trebuie sa va faceti si analize inainte, parca.

| tudorvolcano a răspuns:

Logodna e ceremonia care se face înainte de nuntă ca promisiune a nunții.
Pe vremuri, familiile se înțelegeau între ele, și tinerii erau promiși unul altuia, iar ca să fie pecetluită viitoarea nuntă, se dădeau inele de logodnă.

Logodiții nu aveau voie să trăiască împreună (să se culce unul cu altul), nefiind căsătoriți, ci trebuiau să stea în feciorie și în înfrânare până în clipa nunții.

Dat fiind că în ziua de azi băieții și fetele se strică înainte de nuntă, logodna nu mai are sens. A mai rămas în ziua de azi doar la biserică slujba logodnei, dar care se face o dată u Taina Cununiei, sau cu slujba nunții, pentru că dacă logodiții se strică înainte de nuntă, nu mai e curvie, ci adulter, care este un păcat mai grav; logodna făcându-se o dată cu nunta, dacă nuntiții s-au stricat înainte de căsătorie, se fac vinovați doar de păcatul curviei (pentru care trebuie să se pocăiască).

| LostForForever a răspuns:

Îi pui inelul in shoarma cu usturoi când muscă din el supriza -_- dacă nu îi rămâne in gat bine înțeles -_-

| Anuskaa a răspuns:

Vrei sa faci logodna, dar nu stii ce e de facut? Sa faci logodna cand stii ce ai de facut.