| RM94 a întrebat:

1) Ce parere aveti despre tigani?
2) Pot fi educati si astfel sa fie si ei cinstiti sau ne-am pierdut sansa aceea?
3) Ce trebuie facut / ce ati face voi cu tiganii daca ati avea puterea de a face ceva?
P.S. Intreb asta pentru ca am vorbit cu americani pe internet si au spus ca si ei au cetateni de etnie tigan (gypsy) si nu are nimeni nimic cu ei deoarece sunt niste oameni normali care muncesc si isi vad de treaba lor.

Răspuns Câştigător
| Cσcσ a răspuns:

1.Nu am nicio parere.Sunt oameni normali la fel ca si noi.
2.Am intalnit tigani de treaba, chiar neasteptat de de treaba.Chiar m-au impresionat prin faptul ca fac tot posibilul pentru a-si depasi conditia de "tigan".
3.Nu as face nimic.I-as lasa in pace sa-si vada de-ale lor iar eu de-ale mele.
Nu sunt deloc de acord cu rasismul si discriminarea.

| RM94 explică (pentru Cσcσ):

Nu e vorba de rasisim, toti oamenii sunt egali cat despre discriminare, daca cineva e discriminat acela este romanul, tiganul are mai multe drepturi si in plus daca te bate un tigan pe strada si te duci la politie, nu se iau masuri impotriva agresorului. Deci nu e vorba de rasism, este vorba de acei tigani care comit infractiuni, crime si sunt lasati in libertate si nu imi spune ca in procent sunt mai multi tigani buni decat rai, pentru ca nu este asa, cel putin aici in sud in Bucuresti si in Giurgiu ti-e frica sa iesi noaptea pe strada ca daca dai peste un grup de tigani nu se stie daca o sa ramai internat o perioada la spital sau daca o sa te duci direct in cimitir. Stiu ce vorbesc, un procent dupa mine peste 90% sunt rai, golani, infractori si agresori.

| Cσcσ a răspuns (pentru RM94):

Da, insa eu nu faceam referire la ei.Este adevarat ca tigani "buni" gasesti foarte greu, iar eu am avut norocul sa intalnesc cativa.
Avem prieteni tigani, cu palate si toate cele.Cand am fost pe la ei nu ne-au lasat sa plecam pana nu ne-au facut turul intregului "palat"hee hee.
Aia despre care vorbesti tu sunt niste inculti, crescuti din generatie in generatie cu furtul si cu crimele sau ce mai fac ei.Nu ai cum sa-i educi si sa-i indrumi catre calea cea buna, din pacate.Ei o sa tot fie prezenti in tara nostra. sad

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu-s tigan dar te intreb ceva! tiganii nu sunt tot oameni? Stiu tigani care sunt mai cinstiti si muncitori decat romanii,deci nu generaliza,a fi tugan nu te catalogheaza drept hot,nedrept, talhar, lenes etc.
Sunt oameni si ei, ce vrei sa le facem? Sa ii impuscam? Doamne fereste. Daca respecti un om, te respecti pe tine.

| RobertMoon a răspuns:

Mereu am avut si prieteni țigani si au fost foarte ok, sunt de treabă, amuzanti în liceu mai ales am avut niste colegi țigani minunați cu care încă sunt prieten foarte bun, dar exista si excepții ca în orice caz.

| Ineys a răspuns:

Daca esti tigan nu inseamna ca esti rau, furi, nu muncesti si toate chestiile astea. La fel de bine poate sa le faca si un roman, si mai degraba le fac romanii sau ca sa intelegi mai bine majoritatile dintr-o tara, pentru ca tiganii ( minoritatile ) sunt presati de ceilalti, si nu asa mult tupeu si chestii cum crezi tu sau cum vezi ANUMITI tigani. Tiganii aia care fac asa nu sunt oameni, si n-au primit un bob de educatie. Si da... un tigan poate fi educat, de mic ca orice alt om. Si un caine poate fi educat, deci...

| untu a răspuns:

Aveti grija la tigani ca sint foarte smecheri, se fac ca sint prieteni si sint educati, dar este greu de crezut asta, dar este o vorba ca tiganul nu poate fi niciodata om adevarat!

| Lulilu a răspuns:

1)depinde:
Daca e cu aur, zorzoane, etc. as crede ca sunt doar niste oameni prost crescuți
Iar daca sunt aia săraci si nu fura atunci as crede ca sunt si ei un fel de oameni
2)Daca ai face dur(in sensul DUR DUR)si intensiv ar fi Șansa ar fi de 20%
3)Aia cu aur si prost crescuți i-as de afara din țara!
Sper ca te-am ajutat!