| ClaraConstiantin a întrebat:

64-8(8:2)=?
Cui ii merg rotitele?big grin

Cine da primul raspunsul corect va primi funda. NU folositi calculatorul deoarece imi voi da seama. Rezolvati exercitiul desfasurat(cine va da doar raspunsul nu va fi luat in considerare)

P.S.Nu este o tema de la scoala, sincer, este un mic exercitiu inventat de mine deoarece am vrut sa vad cine e mai destept!

Răspuns Câştigător
| Miina a răspuns:

64-8*(8:2)
64-8*4
64-32=32

19 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Exercitiul propus de tine are cel putin doua "hibe":ai uitat o virgula si foloseste parantezele in doua scopuri diferite(sa dea prioritate unei operatii si sa desemneze un nr periodic).
64-8,(8:2) =64-8,(4)= 55, (5)
SAU
Daca ai vrut ca intre 8 si (8:2) sa fie inmultire (x) atunci trebuia sa pui semnul; iar raspunsul ar fi fost 32
P.S.-Felicitari pentru incercarea de a compune exercitii,dar incearca sa fii exact in exprimare!
Daca-ti plac problemutele de istetime,uite una:
In afara unei case sunt trei intrerupatoare,numai unul actioneaza becul din interior.
Puteti ramane in afara casei si sa actionati intrerupatoarele in orice mod doriti;
dupa ce ati terminat, aveti voie sa deschideti usa, sa intrati in casa, si odata ce ati intrat, trebuie sa spuneti care din intrerupatoare actioneaza becul.

P.S.- Becul a fost initial stins;
- Exclus a va uita pe geam, pe gaura cheii, a demonta intrerupatoarele..., etc!

| ZEU93 a răspuns:

| CM7YRE a răspuns:

| filipm2001 a răspuns:

64-8(8:2)=
64-8*4=
64-32=

| Iσαηα a răspuns:

64-8x4=
64-32=
32. Cam tarziu...laughing

| AlexSM86 a răspuns:

64-8(8:2)=64-8*4=64-32=32

| Sconcsiş a răspuns:

Vezi că ai 2 curve la avatar

| pink10 a răspuns:

Dupa calculul meu este 32 happy Intai impartirea, dupa inmultirea si dupa scaderea laughing

| Myssteriusthanlife a răspuns:

64-8ori4
64-32
foarte simplu

| forever4you a răspuns:

Rezolva-l

| DenysaLove a răspuns:

Da nu prea are rost sa mai fac si eu calcul big grin
cum au zis si ceilalti 32 laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim232323 a răspuns:

64-8(8:2)= 64-4=60

| dayanalove12 a răspuns:

Stai putin.ca tu nu ai scris corect.ai scris 64-8(8:2) si nu e semn dupa primul 8.deci nu pot sa calculez.da-mi un mesaj privat.

| dayanalove12 a răspuns:

Asa.acum am inteles.pai vine asa.
64-8x(8:2)=64-8x4=64-32=32

| eu_4046 a răspuns:

64-8(8:2)=64-8*4=64-32=32

| Secretttt a răspuns:

32 :d

| username_4802 a răspuns:

Usurel...

64-8*4=64-32=32

am dreptate? tongue