| EllyLizuk a întrebat:

A dat cineva de pe aici Delfu `? Vreau si eu sa stiu cat de greu i s-a parut si in ce clasa era cand l-a dat. (a |X-a, aX-a etc )...

3 răspunsuri:
| CariocaAlba a răspuns:

Eww una sunt inteniv franceza si aam dat Delf A1 in a sasea. Se tine in scoala centrala in Bucuresti iar salile sunt foarte mari. CD nu se aude foarte bine, iar la acea parte am luat 19/25. La faza cand ai textul in fata mi se pare cea mai simpla.Citeste cu atentie textul si raspunsurile vin de la sine. Cand trebuie sa compui un text trebuie sa ai bogatie lexicala. Incearca sa citesti cari in franceza cat mai usoare ca sa te familializezi cu limba. Cel mai greu este la dialog.eu tot repetam cuvantul ''asa'' si am pierdut puncte.laughing)) Trebuie sa vorbesti si acasa cu cineva ca sa te obisnuiesti. Am avut un total la A1 de 83.75. Acesta este cel mai usor, poate chiar mediocru. A2 este un pic mai greu, sustinut in a saptea.Cum a fost A2 asa credeam ca este A1. Daca ai A1 nu ai cum sa nu iei A2. B1 din a opta nu este chiar de nivel de cls. a opta. Aici este mult mai greu si cei mai multi la asta se opresc pentru ca viitoarele etape sunt clar mai grele. Din cate stiam cu B1 nu mai dai bac''ul, dar nu sunt pe deplin sigura. Iti urez succes! [fundabatting eyelashes]

| CariocaAlba a răspuns:

Il poti da cand vrei tu. Si este la fel de greu sau de usor in orice clasa in care il dai. Pentru ei nu conteaza.Subiectele sunt identice in fiecare an, poti avea si 70 de ani, si 7 ani. In ce liceu esti?

| EllyLizuk explică:

@ CariocaAlba : Eu vroiam sa stiu cat de greu este Delfu dat la liceu ( stii tu ala care poate inlocui bacu` ) dar mersi oricum big grin. Apropo nu stiam ca poti sa dai delfu si in clasele 5-8...