| Claudiuu a întrebat:

A fost vreun rege babilonian, care a fost renumit pentru comorile sale? Si daca DA care a fos numele lui? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nabucodonosor al II-lea (605-562 i.Hr.)

| sabin89 a răspuns:

Nabucodonosor a construit prima metropola din istorie - falnicul Babilon. Maretia acestui oras statea in zidurile, in palatele, in templele, in reteaua lui de strazi. Numai orasul interior era inconjurat de doua cercuri concentrice de ziduri, unul de 7 m latime si altul de 8 m, distantate la 12 m unul de altul. Portiunea dintre ziduri era umpluta cu pamant batut, astfel ca orasul era inconjurat de un zid de 27 m latime, cu o inaltime de 100 m. In templul lui Marduk, lung de 500 m, statuia zeului, tronul si alte elemente decorative erau lucrate in intregime din aur si cantareau 21 de tone. Pe acoperisul palatului principal al lui Nabucodonosor, la o inaltime tot de 100 m, erau construite niste terase in trepte, pe care au fost amenajate gradini pentru sotia regelui. Acestea sunt asa-numitele gradini suspendate ale Semiramidei, una din cele sapte minuni ale lumii antice (desi pe sotia regelui nu o chema Semiramida).

| JusTSmiLe007 a răspuns:

Buna! ^^
Cred ca : Nabucodonosor al II-lea! happy

| ExDark123 a răspuns (pentru JusTSmiLe007):

Usor sa copiezi dupa ce iti scrie altu happy

| JusTSmiLe007 a răspuns (pentru ExDark123):

^^ Ciuda?batting eyelashes