| anonim_4396 a întrebat:

Adjectivul "ipocrit" are grade de comparatie? Se poate spune: "mai ipocrit", sau "cel mai ipocrit"?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Stai oleaca! Nu vorbim de situatiile in care adjectivul are valoare de substantiv.
De expresia"este foarte viu"ai auzit? Sau"foarte complet", etc.
Cand vrei sa accentuezi un anumit aspect, se poate apela si la o astfel de exprimare.
Nu uiata de"Cobori IN JOS Luceafar bland". Poate vei spune:"bine, dar tu sau eu, nu suntem Eminescu.Categoric nu! Dar el ne-a permis sa folosim figurile de stil care nu sunt intotdeauna corecte din punct de vedere gramatical.
Iar superlativul absolut, nu este tot un grad de comparatie?

6 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Din pacate,poti spune asa pentru ca toate adjectivele au grad de comparatie.
Acum, gandeste-te ca s-ar putea ca cineva sa dea dovada de ipocrizie, avand un motiv bine intemeiat(e adevarat, cam rar), pe cand altii sunt nascuti cu un astfel de caracter.

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Nu toate adjectivele au grade de comparatie. De exemplu: mort, viu, principal, secundar, complet, egal, oval, patrat, stramosesc...Deasemenea, unele contin in ele valoare de superlativ absolut: colosal, cumplit, desavarsit, genial, gigantic, vesnic...

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Inteleg cum zici. Ideea mi-a venit cand ma gandeam intr-o zi: oare care religie/secta este cea mai ipocrita? (mai corect spus: membrii carei religii/secte...).

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Ah,despre asta era vorba! Pai cred ca imediat ce s-a inventat cuvantul"religie", s-a gasit cineva sa inveteze si cuvantul"ipocrizie"si sinonimele lui.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Stai oleaca! Nu vorbim de situatiile in care adjectivul are valoare de substantiv.
De expresia"este foarte viu"ai auzit? Sau"foarte complet", etc.
Cand vrei sa accentuezi un anumit aspect, se poate apela si la o astfel de exprimare.
Nu uiata de"Cobori IN JOS Luceafar bland". Poate vei spune:"bine, dar tu sau eu, nu suntem Eminescu.Categoric nu! Dar el ne-a permis sa folosim figurile de stil care nu sunt intotdeauna corecte din punct de vedere gramatical.
Iar superlativul absolut, nu este tot un grad de comparatie?

| reihiuke a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat