| GrasuXX a întrebat:

Imi poate spune cineva clar ce e substantivul si adjectivul

Răspuns Câştigător
| Turdeanul a răspuns:

Deci sa iti spun clar substantivul sunt obiectele, fintele, fenomenele naturi. iar adjectivul e o insusire cum ar fi frumoasa, dragut, argintiu

6 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Sunt doua parti de vorbire flexibile.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Substantivul este partea de vorbire care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii.Adjectivul este partea de vorbire care arata insusirile unui obiect

| olivikkka a răspuns:

Substantivul e partea de vorbire care arata un obiect si raspunde la intrebarea cine sau ce. De ecemplu in propozitia Cartea e frumoasa substantivul e cartea
Adjectivul e partea de vorbire care arata insusirile unui obiect si raspunde la intrebaea ce fel de. De exemplu Cartea e frumoasa adjectivul e frumoasa

| AlynutzuDinu1994 a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire flexibil care exprima fiinte,lucruri si fenomene ale naturii-exista substantive comune:vaca,casa,iarba...
si substantive proprii :Ana,Arges,Europa...

Adjectivul este partea de vorbire flexibila care arata o insusire de-a substantivului sau il inlocuieste pe acesta.-exista adjective propriu-zis:frumos,verde, urat, curajos...
adjective provenite din verb la participiu:melodie cantata, scrisoare citita...
adjective formate prin derivare : romaneasca, moldoveneasca...
adjective formate prin contopire :binevoitor.
Adjectivul se acorda in gen, nr si caz cu substantivul determinat big grin
Sper ca te-am ajutat.

| yky69 a răspuns:

Simplu: SUBSTANTIVUL e un adjectiv substantivat iar ADJECTIVUL e un substantiv adjectivat... laughing