| OhMyGillies a întrebat:

Ajutati-ma va roog .: "Care este probabilitatea ca , scriind un numar oarecare de trei cifre , acesta sa fie multiplu de 37?" Maxima seriozitate si nu vreau un raspuns direct ci tot "procesul" pentru a vedea cum ati ajuns acolo . Funda love strucklove struck

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Raspuns partial corect, partial gresit. Ne intereseaza multiplii numarului 37 care au 3 cifre. 37 si 74 sunt numere de 2 cifre, nu de 3. In plus, 37 are multiplii de 3 cifre mai mari de 185 pe care nu i-ai scris. Nu e buna formula ta P=5/37, este gresita. OhMyGillies, probabilitatea o calculezi cu formula:
p= nr cazurilor favorabile/ nr cazurilor posibile
unde nr cazurilor posibile= 900 (pentru ca sunt 900 de numere de 3 cifre, anume numerele incepand cu 100 si terminand cu 999)
nr cazurilor favorabile= nr multiplilor lui 37 de 3 cifre
cel mai mic multiplu al lui 37 de 3 cifre este 37*3=111
cel mai mare multiplu al lui 37 de cifre este 37*27=999
asta inseamna ca sunt 25 de multipli ai lui 37 din 3 cifre
deci probabilitatea va fi p=25/900=0.02(7)

1 răspuns:
| delia1999 a răspuns:

1. aflii multiplii nr 37 care contin 3 cifre...
2 probabilitatea= nr caz favorabil :nr caz posibil (scrie in raport)=> M37 = 37, 74, 111, 148,185 => 5 nr => P=5:37 (RAPORT) =>P= probabilitatea

| didiDia a răspuns (pentru delia1999):

Raspuns partial corect, partial gresit. Ne intereseaza multiplii numarului 37 care au 3 cifre. 37 si 74 sunt numere de 2 cifre, nu de 3. In plus, 37 are multiplii de 3 cifre mai mari de 185 pe care nu i-ai scris. Nu e buna formula ta P=5/37, este gresita. OhMyGillies, probabilitatea o calculezi cu formula:
p= nr cazurilor favorabile/ nr cazurilor posibile
unde nr cazurilor posibile= 900 (pentru ca sunt 900 de numere de 3 cifre, anume numerele incepand cu 100 si terminand cu 999)
nr cazurilor favorabile= nr multiplilor lui 37 de 3 cifre
cel mai mic multiplu al lui 37 de 3 cifre este 37*3=111
cel mai mare multiplu al lui 37 de cifre este 37*27=999
asta inseamna ca sunt 25 de multipli ai lui 37 din 3 cifre
deci probabilitatea va fi p=25/900=0.02(7)