| OhMyGillies a întrebat:

Care stie .: "Un numar nu se divide cu 14 , daca da restul 22 la impartirea cu 35." `! Nu vreau direct reziltatul ci tot procesul . Funda love strucklove strucklove struck

Răspuns Câştigător
| meero a răspuns:

In primul rand, un numar divizibil cu 14 trebuie sa fie divizibil cu 2 si 7.
Numarul divizibil, conform enuntului va fi format ca:
n x 35 + 22, unde n e orice numar.
Cum 35 este divizibil cu 7, oricare ar fi n, n x 35 va fi divizibil cu 7.
Cum 22 nu este divizibil cu 7, adunandu-l la n x 35, rezultatul va fi un numar ce nu va fi divizibil cu 7.
Astfel, n x 35 + 22 nu este divizibil cu 7, deci nici cu 14.
In concluzie, nu exista nici un numar care, daca da restul 22 la impartirea cu 35 sa fie divizibil cu 14.