| Mihaila_Adrian_1997_u7MP a întrebat:

Ajutor! Anul acesta o sa incep liceul, dar in Italia, si invat acolo de 3 sau 4 ani, aici in Romania nu am focut clasa a 5-a, a 6-a, a 7-a si a 8-a, am auzit ca aici in Romania cand cineva vine din Italia este dat cu un an inapoi (la scoala), am decis deci sa fac primul an de liceu in Italia, ca dupa sa vin in Romania sa fac Colegiul Militar Liceal "Stefan cel Mare, Campulung Moldovenesc, dar problema e ca imi este frica ca la testul de intrare o sa pic la Limba si Literatura Romana. CUM FAC sa invat toata gramatica si literatura care nu am focuto in acei ani in care am fost in Italia? Multumesc.

10 răspunsuri:
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, cauta un profesor sa te mediteze! Doar asa ai sa reusesti.

| Peridava a răspuns:

Nu, nu esti dat cu un an inapoi. Dar, la liceul militar va trebui sa dai admitere serioasa. Astfel vei pierde acel an facut in Italia. Observ ca nu scrii prea corect. Va trebui sa lucrezi intens cu o profesoara dar care provine din Romania. Succes!

| Mihaila_Adrian_1997_u7MP explică (pentru Peridava):

Multumesc. Da stiu ca nu scriu prea bine...de acea sunt foarte ingrijorat.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Mihaila_Adrian_1997_u7MP):

Crede-ma cu un profesor meditator ai sa reusesti si sa citesti multe carti + carti de gramatica

| Peridava a răspuns (pentru Mihaila_Adrian_1997_u7MP):

Daca vrei sa te axezi numai pe lb. romana, presupunind ca la matematica excelezi, inca mai ai timp sa te pregatesti. Dar, intens si serios. Mai ales ca, la Cimpulung, fiind in Moldova, se vorbeste mai corect romaneste decit in alte zone ale tarii si, implicit profesorii sint mai severi. Vorbind ei corect, observa usor greselile. Si cum concurenta e mare...
Inca o data, succes!

| Mihaila_Adrian_1997_u7MP explică (pentru Peridava):

Multumesc! Da, ai dreptate la faptul ca la Campulung se vorbeste mai bine : am un verisor care e de acolo si vorbeste foarte bine romaneste!

| Mihaila_Adrian_1997_u7MP explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Cartile stiu sa le citesc pe toate, dar scrisul este problema, asa si asa, pentru ca regulile de baza le stiu (poate liniutele nu prea le-am inteles bine inca). Stiu unde se pune a si i (cu caciulita si fara), analiza gramaticala si logica nu le stiu...aia este problema...adica sincer sa va spun nici nu stiu daca este dar cred ca este daca nu ma insel (dupa cum vedeti nu prea stiu, de acea sunt ingrijorat).

| Mihaila_Adrian_1997_u7MP explică (pentru Peridava):

Scuze, am gresit, am auzit ca sunt dat cu un an in urma.

| Peridava a răspuns (pentru Mihaila_Adrian_1997_u7MP):

Eh, zvonuri, sint multe. Dar, cum ti-am spus, daca trebuie sa dai din nou examenul de admitere (si la liceul militar, eu stiu ca trebuie, nu se fac transferuri), atunci pierzi anul facut in Italia. Dar, tot e bine sa-l faci. Inveti ceva in acest timp si iti va fi mai usor cind revii in tara.
Mi-am amintit si iti dau un link: http://www.avocatnet.ro/......omana.html
Sint (un plus usor pentru tine) explicatii la exprimarile gresite si cum este corect. Distreaza-te si invata citindu-le.