| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani. m-am gandit sa ma apuc de pian. Voi ce credeti, este prea tarziu sa fac asta? Cati ani imi trebuie sa invat sa cant la pian?

13 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

Idolul meu s-a apucat sa invete 9 limbi straine la o varsta destul de inaintata(20 si ceva de ani)+sa ia lectii de canto la 19-20 de ani, si a ajuns o mare stea internationala(cantareata si actrita), iar hiturile sale sunt fredonate in intreaga lume.A murit acum 25 de ani.
Ideea e ca daca iti doresti cu adevarat ceva, acel lucru cu siguranta se va implini si mesajul pe care vreau sa ti-l transmit este ca niciodata nu e prea tarziu pentru a realiza ceva.
Bafta!

| kindness a răspuns:

Multumesc tuturor. Ma voi apuca de acest instrument, imi place si este singurul lucru din pacate care ma pasioneaza.

| Aluiin a răspuns:

Niciodata nu e prea tarziu happy
poate dura o luna, poate dura o viata, depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt la scoala de muzica si fac instrument de pe cls a|||-a nu e neaparat sa incepi de pe clasa |

| Cypronge a răspuns:

Niciodata nu e tarziu pentru a invata, asta cu conditia sa iti doresti cu adevarat, iar in legatura cu timpul necesar ca sa inveti, asta depinde doar de tine cat de mult iti doresiti sa reusesti.

| InuIo a răspuns:

Daca vrei sa mergi la scoala de muzica unde inveti gratis nu mai poti deoarece se incepe din clasa intai dar daca vrei sa iti iei profesor particular nu e tarziu. Si nu cred sa iti ia mai mult de un an dar depinde si de cat iti dai tu interesul.

| MeNoNヅ a răspuns:

Pai eu cand la pian de 4 ani si un pic... eu sunt in a 5-a dar cred totusi ca e prea tarziu dar ai mai avea inca o sansa...

| JoMo a răspuns:

Stii cum se spune: Mai bine mai tarziu decat niciodata. Si depinde cat de rapede inveti. Pianul nu este un instrument foarte complicat. Spun asta pentru ca eu am facut 3 ani de orga dar m-am lasat pentru ca nu imi placea. Daca iti place pianul poti sa te apuci de el. Succeswinking!

| Flower02 a răspuns:

Pai, depinde de tinewinking Dca stii ca ai timp, si ca nu iti vei neglija alte obligatii, e destul de simplu. Cunosc o persoana de 16 ani ce abia s-a apucat de pian si se descurca foarte bine. Deci, e nevoie si de vointa!
Dar oricine poate si, in ciuda faptului ca unii cred ca e farte greu, pianul este mult mai usor decat, sa zicem...chitara. Deci, succes sa ai!

| Cosmyn96 a răspuns:

Nu cred ca e prea tarziu, oricum daca iti place ar trebui macar sa incercibig grin

| AncutssaM a răspuns:

Nu e deloc tarziu, cat despre timp...asta depinde de tine si de cat de repede vei invata sa canti.

| cosmin1 a răspuns:

Nu este tarziu, iar cu timpul, e depinde de tine

| aleph a răspuns:

Nu este prea tarziu, iti recomand si filmul 'si inima mi se opri in loc'.e foarte important sa-ti urmezi intuitia interioara. mie imi pare foarte rau ca nu am facut pian mai din timp. pianul iti va umple sufletul de...magie.