| anamaria82726 a întrebat:

Am cum sa invat engleza/germana mai bine online? Gratis? Acum ca stam mai mult acasa as vrea sa le invat mai bine. O aplicatie buna? Sau alta metoda?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Https://www.youtube.com/channel/UC1c6wnh4YnQoXYCn3hIY4Pw
e foarte fain canalu ăsta, te învață engleză amuzant și interactiv. dar dacă vrei să înveți limbile astea calumea, cursuri/meditații, atât. restul îs povești. restul sunt pentru nivel jos de vorbit după ureche sau nivel de aprofundare una și alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Doar cursurile si meditatiile sunt povesti care costa bani aiurea...

| anamaria82726 explică (pentru Adry05):

Stiu ca meditatiile ajuta cel mai mult. Cu un profesor bun reusesti. Dar in perioada asta nu se poate. Chestia e ca ej nu m-am straduit niciodata prea mult cu limbile straine. Nu mi-au placut deloc. Si chiar ma simt la nivel de incepator. Macar putin sa invat.

| Adry05 a răspuns (pentru anamaria82726):

știu că nu se poate, mă refeream pe termen lung, undeva în viitor. pentru perioada asta ți-am recomandat canalul respectiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Germana este o limbă grea nu o poti invața fara profesor si fara conversatie zilnică cu persoane care cunosc bine limba ca sa te invete pronuntia corecta, si de curiozitate la ce ai nevoie de Germană? Iar engleza si aceaa o poti invata tot conversînd vorbind cu cei care vorbesc o engleză originală, sau vrei engleza care se vorbeste in America? Ca engleza care se vorbeste in Marea Britanie in Anglia, este diferită de engleza care se vorbeste in America, mr Bean fiind englez are accentul ăla original al limbii engleze vorbită numai in Anglia, îăn orice caz este mult mai usor de invatat engleza decat germana.

| anamaria82726 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La ce am nevoie de germana?laughingsunt in clasa a 10 a si am germana ca materie din clasa a 9 a. Vreau sa o invat pentru scoala

| anamaria82726 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am zis ca vreau sa le invat fluent. Vreau sa ajung cat de cat la un nivel mediu. Doar sa prind cate ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai urmatoarele mijloace, acum totul depinde de tine:
Aplicatii precum Duolingo si alte 'invata engleza' (cauta asa pe app store)
Jocuri, filme, seriale. Jucandu-te cu straini, jocul fiind in engleza, se creaza conexiuni imagine-limba, actiune-limba, si inveti involuntar. De asemenea, filmele si serialele online (nu in cinema ca e caca nu-i bun nu poti da pauza si reasculta sa asociezi ce a zis cu subtitrarea sau sa tot pronunti pana iese)
Dictionare pentru a imbunatati vocabularul (mie mi s-a recomandat sa caut imagini cu chestiile invatate, sa le desenez si sa scriu sub ele, din nou, conexiune imagine-limba)
Astfel inveti cum nu te invata nici-un profesor ever... Probabil ei nici n-au avut acces la ce cunostinte tehnice despre intelegere si invatare avem noi incat sa inteleaga cum sa predea eficient. Dar in 98% din cazuri trebuie sa fi autodidact, experientele tale sunt cele mai importante, asa daca-ti baga cineva mura-n gura pentru 4000 lei anual (facultate) sau 250 lei per 2 ore din joi in paste (meditatii) faci rahatul praf dupa ce te opresti.

| viavo a răspuns:

Salut! Da, sunt multe lectii pe Youtube si poti sa te folosesti foarte mult de google translate, dar ar fi super daca ai avea si cu cine sa conversezi. Eu lucrez in Germania, am lucrat si in alte tari vorbesc acum vreo 6 limbi si toate in afara de ro si hu, le-am invatat folosind google translate si conversand cu colegii de munca. Cand auzeam la munca un cuvant nou il memoram si apoi il traduceam cu google. In maxim 3 luni de zile poti sa inveti ori ce limba la un nivel comunicativ. Vorbesc romana, maghiara, engleza, germana, ceha si slovaca, dar ceha si slovaca sunt foarte asemanatoare.