| Derude a întrebat:

AbeaSalut, TPU!
Am 16 ani si as dori sa invat si eu limba germana, doar ca problema este ca la scoala nu am o profesoara foarte buna, abia de facem ceva la ora, la majoritatea orelor ne lasa sa stam pe telefoane, lucru care restul colegilor le convine, eu fiind cam singurul care ar vrea sa invete la ora respectiva. Ore in particular, nu isi permit parintii mei, dar eu as vrea foarte mult sa invat cumva de unul singur.
Engleza, de exemplu am invatat-o din filme si din jocuri video, dar germana mi se pare mai grea de invatat prin aceasta metoda.
Voi cum ati invatat? Va rog spuneti-mi o metoda pentru ca as cam avea nevoie de ea pe viitor si avand in vedere ca UK a iesit din UE, nu stiu cat de mult ma va mai ajuta engleza pe viitor.

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Eu invat germana de pe Duolingo. E accesibil, cu conditia sa cunosti limba engleza. Pe sursa mentionata, doar o singura limba straina (engleza) are asistenta in romana pentru invatarea ei. Celelalte limbi depind de cunoasterea limbii engleze.

| Derude explică (pentru dannyel86):

Si eu am duolingo, mi se pare chiar ok dar in afara de unele cuvinte noi nu mi se pare ca inveti mare lucru. Eu as vrea sa stiu cum pot intretine o conversatie, pe duolingo te pune numai sa alegi forma corecta si chestii de genu? Sau oi fi eu doar la primele exercitii din aplicatie? Sunt la level 20% fluent germana pe aplicatie, dar mie chiar nu mi se pare ca as sti 20% germana deci nu stiu ce sa zic despre ea.

| dannyel86 a răspuns (pentru Derude):

Germana e o limba destul de grea. Trebuie studiata treptat, fara graba. Si eu as vrea sa pocnesc din degete si sa pot vorbi in japoneza, dar sunt constient ca asta inseamna: timp, rabdare, implicare.
Cartile ar fi un punct de pornire pentru invatarea unei limbi. Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la Duolingo. Chiar daca pare repetitiv, rolul lui este sa te faca sa memorezi cuvinte, expresii, locul termenilor in propozitie. Eu sunt la 36% la germana si deja am trecut la fraze care ma depasesc. Mi se par foarte grele. Chiar am simtit dorinta de a renunta, dar m-am ambitionat sa merg mai departe. Oricand poti reveni la orice capitol doresti, daca uiti anumite chestii pe Duolingo.
Daca vrei sa inveti o germana conversationala, atunci apeleaza la un ghid de conversatie tiparit, din librarii. Te va ajuta sa inveti bazele unui dialog, pentru a te putea descurca in societate, la nivel de incepator.
Spuneam de carti. Ei bine, si filmele in germana te pot ajuta. De preferat, subtitrarea in aceeasi limba, ca sa-ti poti da seama de pronuntie.
Te sfatuiesc sa continui cu Duolingo (printre putinele fara costuri), dar, daca gasesti o sursa mai buna care sa il inlocuiasca, va fi alegerea ta (si poate ne spui si noua daca ai descoperit ceva mai practic, care sa-i faca concurenta). happy

| iamprettybored a răspuns:

Bună! Presupun că ești la un profil cu bilingv germană sau intensiv germană. Eu învăț germană ca limbă maternă, dar am câțiva prieteni la licee cu bilingv și am auzit că nu sunt profesori prea „buni".
Motivul pentru care profesorii nu prea își dau interesul este că nivelul clasei este foarte slab (mă refer la germană), pentru că majoritatea au studiat germană ca limbă străină și nu o stăpânesc prea bine. Dacă ești la un liceu fără bilingv/intensiv și faci doar două ore pe săptămână, e și mai dificil să înveți.

Aș fi sugerat, în primul rând, câteva ore de meditații. Sunt într-adevăr destul de scumpe, 25 lei pe oră, dar ai putea încerca să faci măcar o dată la două săptămâni, cred că 25 de lei în două săptămâni nu este o pierdere așa de mare, ținând cont cât de mult de va ajuta.

O altă metodă eficientă este să începi să citești cărți în germană, și de fiecare dată când dai de un cuvânt pe care nu îl știi, să îl cauți în dicționar. Eventual poți să scrii cuvintele necunoscute și traducerile lor pe un caiet sau ceva, ca să le reții mai bine.
Vorbește cu cineva să îți împrumute cărți în germană dacă nu ai de unde să cumperi, de obicei sunt destul de scumpe. Și dacă nu ai un dicționar, nu folosi google translate, acolo sunt doar prostii. Folosește mai bine hallo.ro: http://hallo.ro/search.do? l=ro&d=de&query=Halo

Ar trebui totuși să vorbești cu profesoara ta despre asta. Profesorilor care predau o limbă străină la liceu le e greu să separe copii care vor să învețe de cei care nu știu și nici nu vor să învețe. Dacă ai vorbi cu ea sunt sigură că ți-ar da ceva de lucru, fișe, texte de tradus etc., pe care să i le dai să le corecteze apoi.

Multă baftă :) Dacă ai nevoie de ajutor, poți să-mi spui oricând.

| Derude explică (pentru iamprettybored):

Salut, nu sunt la un profil bilingv, iar profesoara noastra este de fapt profesoara de geografie, care stie germana, dar pentru ca nu este chiar profesoara de germana nu stiu cat de bine m-ar putea ajuta, iar ea ne preda pentru ca profesoara de engleza a intrat in maternitate, iar profesoara mea de germana din 5-8(care era foarte buna) o inlocuieste pe profesoara de engleza din maternitate. Mdea, ca pl., stiu.
La anul', iese din maternitate profa de engleza, deci sper sa ne predea profa de germana titulara, nu profesoara de geografie.
De asemenea, eu nu invat din carti, ci incerc din muzica, ma uit la lyrics pe net si cuvintele necunoscute le traduc pe net, dar asta nu ma va prea ajuta sa vorbesc corect gramatical, sa stiu conjuga verbele, etc., deci na, stiu mai multa germana ca tot restul clasei, dar doar asa in mare, nu ma prea descurc.
Iar sa dau 50 de lei pe 2 ore pe luna de germana nu stiu cat de mult m-ar putea ajuta, deoarece in timpu ala nu prea fac mare lucru ma gandesc eu.
In fine, mersi de ajutor, iar daca mai ai ceva de adaugat ceva la raspunsul tau, il astept cu mare placere.