| XoxoGosippGirloxoX a întrebat:

Am examen acum la romana a 8-a sunt sh as vrea daca puteti sa-mi spuneti sh mie cum iti poti exprima opinia despre mesajul unui text.va rog va dau funda vot tot ce vreti daca ma ajjutati.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mariutza21 a răspuns:

Exprimarea opiniei

Schemă
Varianta 1. În situaţia în care se poate descifra uşor tema poeziei:

În opinia mea ( După părerea mea, Eu cred că etc), poezia,,, prezintă în chip plastic un peisaj / o meditaţie despre timp/ despre creaţie / despre puterea iubirii ( sau despre cât de trecătoare este ea), despre copilărie / despre bătrâneţe / despre universul micilor vieţuitoare despre,,, etc. Un argument în sprijinul afirmaţiei mele îl reprezintă prezenţa unui număr mare de cuvinte din câmpul lexical al..., cum ar fi „,,,,", „,,,"etc.
( Ceea ce mă determină să fac această afirmaţie, este în primul rând prezenţa unui număr mare de cuvinte din câmpul lexical al.,,,,.).
Un rol important în sesizarea semnificaţiei acestui text îl au figurile de stil şi imaginile poetice. Spre ilustrare, putem cita personificarea / epitetul/ inversiunea/ etc care sugerează,,,,( Se vor comenta figuri de stil, în strânsă legătură cu afirmaţiile făcute mai înainte.)
De asemenea, imaginile vizuale/auditive/olfactive / dinamice precum,,,, contribuie la conturarea unei atmosfere calme/ tensionate/ melancolice/ neliniştitoare / apăsătoare/ optimistă/ gravă / sumbră / feerică/ armonioase. ( Se vor comenta imagini poetice)
În concluzie, putem afirma că această poezie ne vorbeşte, într-un limbaj sugestiv despre un peisaj surprins în timpul,,,,,/, despre un peisaj care trezeşte pace/ nelinişte etc; despre puterea şi frumuseţea artei / a trudei pe care aceasta o presupune;/ despre,,,,( concluzia va dezvolta ideea de început ).

Varianta 2.
Ca orice operă literară, şi mai ales ca orice text liric, mesajul cuprinde referiri la sentimente şi stări sufleteşti.
După părerea mea, în acest text, sentimentele transmise sunt de încântare/ tristeţe/ admiraţie/ disperare/ bucurie/ nostalgie/ uimire /compasiune / tensiune/ bucurie, aşteptare/ înfrigurare/ îndoială / plăcere/ dezgust/ dezaprobare/ satisfacţie/ indignare, nemulţumire/ reproş etc. faţă de,,,,,. Impresia aceasta se susţine şi la o lectură mai atentă a poeziei, datorită prezenţei unor cuvinte precum,,,,/ a unor verbe la timpul trecut / viitor etc care sugerează,,,,
Poetul a ales ca mod de expunere pentru exprimarea acestor sentimente, a stărilor sufleteşti descrierea/ monologul/ falsul dialog, ceea ce se reflectă în folosirea unui număr mare de adjective şi substantive / substantive în vocativ, propoziţii exclamative / interogative cum ar fi...De asemenea, modul de organizare al versurilor contribuie la realizarea unei atmosfere de... care este amplificată de prezenţa epitetului, inversiunii etc.
Un rol important în sesizarea semnificaţiei acestui text îl au figurile de stil şi imaginile poetice. Spre ilustrare, putem cita personificarea / epitetul/ inversiunea/ metafora etc care sugerează,,,( Se vor comenta figuri de stil, în strânsă legătură cu afirmaţiile făcute mai înainte.)
De asemenea, imaginile vizuale/auditive/olfactive / dinamice precum.,,, contribuie la conturarea unei atmosfere calme/ tensionate/ melancolice/ neliniştitoare / apăsătoare/ optimistă/ gravă / sumbră / feerică/ armonioase etc.( Se vor comenta imagini poetice).
În concluzie, putem afirma că poezia reuşeşte să ne emoţioneze prin sentimentele de,,,, pe care le degajă / prin felul cum prezintă,,,,

Am pus virgule in loc de puncte de suspensie, deoare nu ma lasa cu prea multe puncte sa-l public! Bafta!

1 răspuns:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Opinia trebuie exprmata cu ajutorul expresiilor :
~ In primul rand...
~ In al doilea rand...etc.
~ Consider ca/Opinia mea este ca In concluzie
~ Naratorul isi exprima sentimentele de... fata de... prin intermediul personajelor, al naratiunii. ( asta daca este opera epica )