| Neverrrrrr a întrebat:

Am inceput sa invat engleza de un site, cred ca este bunicel pentru inceput(am facut engleza in general dar nu prea stiu deloc):

http://www.invata-rapid.com/p/engleza.html
O lectie are cred ca vreo 40 de cuvinte noi in medie.
Invat cam o lectie pe zi, primele le-am invatat rapid(mai stiam si eu cate ceva) si sunt pe la lectia 17, e bine daca invat o lectie pe zi? ar trebui sa mai raresc pentru a nu risca sa invat mecanic si sa se fixeze bine informatia?

Lectiile mai grele le recitesc oricum pe fiecare o data pe zi macar pentru a se fixa.

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Îți recomand să continui în ritmul tău. Dacă îmi permiți un mic sfat: ca să fixezi mai bine cunoștințele, poți urmări filme pentru copii în limba engleză fără subtitrare (eventual subtitrare în engleză la început) și apoi poți încerca să intri pe site-uri de conversație unde să intri în contact cu persoane care vorbesc engleza nativ.

| Neverrrrrr explică (pentru pilaf):

Cred ca stiu in total doar vreo maxim 130 de cuvinte, inca nu ajung sa inteleg ce zic altii, adica abia invat cum se pronunta bine si mi-e foarte greu sa inteleg ce zic aia acolo, mai ales americanii, care au un accent diferit si pronunta putin mai diferit fata de englezi.

| pilaf a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Inteleg. Daca ai nevoie de ajutor, iti stau la dispozitie 1-2 ore pe saptamana (skype).

| Neverrrrrr explică (pentru pilaf):

Cunostii cumva niste clipuri in care se vorbeste engleza pentru incepatori si are subtitrare in engleza nu in romana? poate ma ajuta sa inteleg ce zic altii...