| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat de curand la un liceu energetic pe profil tehnic la electronica si automatizari si am observat ca este impartit in :
tehnician in automatizari si tehnician operator tehnica de calcul
intrebarea e cu ce se ocupa fiecare, ce pot iesi dupa ce termin fiecare din ele si ce as putea urma dupa terminarea liceului?

Răspuns Câştigător
| Tollo a răspuns:

In mare nu ai ce iesi dintr-un liceu' tehnic, cand vei termina nu vei stii aproape nimic ..vei iesi doar cu o diploma...
Daca vrei sa faci ceva cu viata ta baga tare la fizica si mate, daca profesorii nu sunt motivati sa te invete, cum au fost la mine in clasa, ia niste meditaii.
Iar dupa ce termini liceul da la inginerie electric/mecanic/mecatronica

Daca mai vrei ceva anume intraba!

| Florin123345 a răspuns (pentru Tollo):

Daca tot spui ca de la unul tehnic nu poti iesi nimic atunci de la cel teoretic fara facultate ce iesi? Si in plus e un liceu destul de bun adica 96% a avut promovabilitatea la bac la cei de la electronica si automatizari nu inteleg de ce nu as putea iesi nimic

| Tollo a răspuns (pentru Florin123345):

Eu am trecut prin ce vei trece tu si stiu cum si ce se preda, rata de promovabilitate este asa pentru ca profesorii nu lasa orice idiot sa intre in bac...
pentru cei din liceele teoretice e si mai rau, ies fara diploma si fara cunostine de baza in mate
Eu zic daca vrei sa faci ceva invata singur, nu te lua dupa toti idiotii de acolo
Eu sunt singurul din clasa mea care a luat bacul si printre putinii din scoala care merge la facultate

| Florin123345 a răspuns (pentru Tollo):

Imi poti spune cu ce medie s-a intrat la acel profil?

| Talianu_Alex_1997 a răspuns (pentru Tollo):

Ce licee sunt pentru electronica auto

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Tehnician în automatizări :

Absolvenţii nivelului trei, liceu tehnologic, calificarea Tehnician în automatizări, vor fi capabili să îndeplinească sarcini cu caracter tehnic de montaj, punere în funcţiune, utilizare, întreţinere şi reparare a sistemelor de automatizare.

Testează prototipurile, concep şi realizează scheme de automatizare, contribuie la estimarea cantităţilor şi costurilor materiale, la estimarea forţei de muncă necesare. Asigură controlul tehnic al sistemelor de automatizare în vederea funcţionării conform specificaţiilor şi reglementărilor.

Tehnician operator tehnică de calcul :

Absolvenţii nivelului trei, liceu tehnologic, calificarea Tehnician operator tehnică de calcul, vor fi capabili să îndeplinească sarcini cu caracter tehnic de montaj, punere în funcţiune, întreţinere şi reparare a sistemelor de calcul.

Testează prototipurile, concep şi realizează scheme de montaj ale sistemelor de calcul, contribuie la estimarea cantităţilor şi costurilor materiale, la estimarea forţei de muncă necesare. Asigură controlul tehnic al sistemelor de calcul, le întreţine în vederea funcţionării conform specificaţiilor şi reglementărilor." - SURSA :
http://gsit.is.edu.ro/index.php/descriere-profile

Toate cele bune!

| Tollo a răspuns:

Era acum 4 ani ....cam cu 6 si ceva

| Florin123345 a răspuns (pentru Tollo):

Multumesc pentru cateva detalii oricum aici cred ca raman pentru ca mi se pare un profil bun, pe invatat o sa ma pun inca din clasa a 9-a sa nu am probleme intr-a 12-a cu bac-ul. P.S (am intrat cu 8.20+ al 33-lea de la acel profil deci cred ca nu sunt numai prosti ) toate cele bune happy