| Sergiu1996 a întrebat:

Am nevoie de niste sugestii,linkuri,caci vreau sa stiu mai bine limba engleza, o invat la scoala de 9 ani si nu stiu tare multe lucruri,vreau sa imi imbogatesc vocabularul, sa pot si eu la lectii sa imi exprim opinia in engleza.
P.S: Am trecut de stadiul de incepotor:alfabetul,pronuntarea,formele de salut, etc

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Dupa noua ani, cam putin. Si nu vei avea nevoie de ea doar la lectii, ci pe tot parcursul vietii, daca nu cumva vor castiga coreenii sau iranienii urmatorul razboi. Atunci te-ai scoshappy
Revenind la subiect, iti voi da sugestii. Eu am invata engleza din filme, si in clasele 5-7. Asadar, uita-te la filme, cu sonorul ridicat, ca sa auzi pronuntia. Citeste diverse texte. Ai carte la scoala, citeste-o toata. Daca nu citesti, nu poti, intelegi? E imposibil. Trebuie sa citesti, cu dictionarul langa tine, si daca citesti o pagina pe zi, vei invata cel putin 50 de cuvinte in ziua aia. Poate parea putin, dar daca le amesteci, poti face 5000 de propozitii. Asa ca citeste, cu dictionarul,cand te uiti la un film si gasesti un cuvant interesant, scoti dictionarul si te uiti,dupa traducere, sa vezi ce cuvant au folosit ei si vei sti si pronuntia corecta,pentru ca tocmai ai auzit cuvantul ala.
Nu uita de verbele iregulare, trebuie sa le stii cat-de-cat, le gasesti oriunde pe net, "list of irregular verbs".
Abia la urma, gramatica, fara de care nu poti sa te descurci in lumea reala, sau poti, dar rade lumea de tine. Dupa ce inveti cateva mii de cuvinte, restul vin usor, le prinzi din zbor, fara sa incerci. Bine, sunt si unele care nu se lasa prinse. Faceam o subtitrare odata si nu stiam ce inseamna "legacy" (mostenire), de 6 ori m-am uitat in dictionar ca sa tin minte ce inseamna happy asa ca, se mai intampla, nu dispera. Subtitrarea era de la Final Fantasy Advent Children, ti-l recomand, nu are cuvinte foarte grele, inveti rapid, dupa subtitrare.Trebuie sa tii minte macar 5 cuvinte din filmul asta. Succes!

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Tu stapanesti engleza?

| valentingb a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ma descurc binisor, poate mai mult cu americana, nu cu engleza, din cauza fimelor. Dar americana e mai usoara. Oricum, pot oricand sa ma uit la un film fara subtitrare, sau sa fac compuneri sau exprimarea opiniei.

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Cunosti vreun dictionar online, de calitate, daca da, trimite please linkul.

18 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E curios. O înveţi de 9 ani şi nu prea ştii mare lucru.
Este important că ai trecut de stadiul de începător şi ai învăţat alfabetul.
Restul vor veni de la sine în următorii 18 ani.
Fii perseverent şi nu te descuraja!

| Sergiu1996 explică (pentru corolav):

Asculta e aiurea sa inveti engleza din carti, si trebuie sa dau Bacul, peste 2 ani, trebuie sa stiu engleza la nivel maxim...

| Sergiu1996 explică (pentru corolav):

Nu mi-am dat interesul, de aceea nu o prea stiu, sper s-o invat in 2 ani...

| valentingb a răspuns:

Nu nu nu nu Sergiu, nu online. Mergi la anticariat, cu 4 lei cumperi un dictionar bun, si de pe el inveti. Asa ai google translate, dar altfel e pe cel mancat de cari happy Iti da explicatia cuvantului, ti-l incadreaza intr-o propozitie ca sa intelegi mai bine, iti da si cateva sinonime. Nu cu Translate, translate e bun cand deja stii limba, dar nu stii cateva cuvinte, asa, vreo 100.000 happy

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Am dictionar acasa, sa incep din cartea de engleza sa citesc textele de la sfarsit, dar pe multimea de cuvinte pe care nu le voi sti, nici multe propozitii nu le voi intelege sensul.

| valentingb a răspuns:

Nu stiu ce carte ai, english my love, sau essentials, prospects. Cine stie. Ia-o cu inceeputul, citeste tot ce gasesti. Exista, gasesti pe net, texte traduse, daca nu, vorbeste cu profesoara, iti aduce un teanc de culegeri de texte traduse.
Chiar si textele din carte, sunt pentru nivelul clasei. Nu sunt texte stiintifice. Le vei intelege. Daca spui "daca", si nu incerci, ramai cu "daca". Citind, inveti si putina gramatica, dupa ureche. Daca mai ai nevoie de ceva, da mesaj. Dar mai intai incepe sa citesti. Nu te mai speria de orice, e doar o limba straina.

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Si cuvintele care nu le inteleg, le notez intr-un caiet si le invat?

| valentingb a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ai si varianta asta. Exista doua tipuri de oameni: lenesii, adica eu, care preferam sa deschid dictionarul de fiecare data cand intalneam un cuvant, si daca nu il invatam din prima, a doua, a zecea oara, tot nu il notam. Pana la urma il invatam eu, intr-o saptamana. Cum iti spuneam de legacy, puteam sa il notez, dar mi-era lene. Alti oameni noteaza tot, tot ce inteleg, pana si pronuntia sau stiu eu ce mai realizeaza fiecare. Deci, fa cum consideri. Da, merge mai repede daca ai un carnetel cu "cele mai folosite". Te descurci tu ca esti barbat, le vei invata daca azi citesti o data, maine mai citesti o data textul ala ca sa verifici ce ai tinut minte.Bafta!

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Am un dictionar de 70000 de cuvinte e ok?

| valentingb a răspuns (pentru Sergiu1996):

5000 sunt de ajuns pentru inceput big grin Da, e foarte bine. Tot ce iti ramane acum de facut e sa gasesti cuvintele care te intereseaza. Ce spui daca te apuci sa traduci ce am scris eu aici?winking bafta!

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Eu am gasit pe internet cuvinte, expresii in engleza, traduse in romana, perfect, le pot invata si in acelasi timp le pot folosi la lectiile de engleza, apropo jocurile in engleza pot fi de folos?

| valentingb a răspuns (pentru Sergiu1996):

Bravo,vad ca te descurci. Jocurile..hmmm, unele din ele contin instructiuni si alte cele, dar nu prea sunt folositoare. Din 400 de ore de joc,poate ai o ora de invatat engleza. Depinde de joc. Sigur,poti sa te joci, dar lasa-ti timp pentru adevaratul studiu al limbii. Cel mai simplu e sa gasesti un film care chiar iti place si sa te uiti la el. Astfel nu vei considera orele irosite. Iar dictionarul sa fie mereu la indemana, poate nu il tii cu tine, dar iti notezi un cuvant pe telefon si cand ajungi acasa il cauti, etc. Pa, pa!

| Sergiu1996 explică (pentru valentingb):

Ok,multumesc...

| LegionarulRoman a răspuns:

De mine nu se prind de loc limbile straine. Insa stiu un fapt:Numai exersand, citind si VORBIND prin casa in engleza vei invata. Oricum este esential, ca sa te intelegi cat de cat daca te intalnesti cu un englez, sa nu ramai mut.Eu inteleg cateodata ce vorbesc 2 englezi, dar daca ma pui sa construiesc propozitii ..raman blocat.

| valentingb a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Engleza curata e foarte grea. Totusi, mai usor e sa intelegi, decat sa vorbesti tu, asa ca e normal ce spui.Stiu ce spui, cunosc pe cineva care lucreaza doar cu Google translatehappy a cumparat CD-uri audio, "invata engleza in 3 ore"happy au trecut 5 ani si nimic. Adevarul e ca nici nu se implica. Domnule, cand vrei, poti. Adica nu a luat macar o data dictionarul, dictionarul e mama invataturii, nu l-a luat in mana sa se uite in el, sa citeasca azi doua cuvinte, maine 3, si tot asa. Fara dictionar, nu se poate. Si nici nu citeste, nici pe romanahappy astea doua lucruri daca te implici sa le faci, vei putea si tu. happy