| 13DoXy13 a întrebat:

Am nevoie de toate prepozitiile...genitivului,dativului,,,bla,bla...

va rog!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

A). la cazul genitiv:

prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesubtul;

b). la cazul dativ:

prepozitii: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.

Vezi si locutiunile prepozitionale aici: http://www.e-referate.ro/referate/Prepozitia2005-03-18.html

1 răspuns:
| JustMe69 a răspuns:

Vrei sa spui propozitii sau prepozitii? Doar cazul acuzativ are prepozitii, iar cel genitiv are doar articol genitival(posesiv). Mai clar, spune de ce ai nevoie?