| maria11579 a întrebat:

Care sunt prepozitiile dativului? Dar ale genitivului? Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Roxett a răspuns:

1)cazul genitiv: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, deasupra, asemenea, dedesuptul;

2)cazul dativ: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.

3 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Dativ: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit
Genitiv: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesuptul, in fata, in spatele, in dosul, in jurul, din jurul, in dreptul, in dreapta, in stanga, din cauza, din pricina, de-a lungul, de-a latul, de jur-imprejurul, jur-imprejurul, in privinta, in urma, in sensul, in susul, in josul, in fundul, in fruntea, din susul, din josul, din spatele, din dosul, din dreptul, din partea, in pofida, in ciuda etc.

| Gellyfish a răspuns:

A)
Dativ: gratie; multumita; datorita; conform; contrar; potrivit.

b)
Genitiv: asupra; contra; impotriva; inaintea; inapoia; inauntrul; dinauntrul; indaratul; deasupra; asemenea; dedesuptul.

| Ced7 a răspuns:

Dativ:asemenea,aidoma,asijderea,conform,potrivit,contrar,datorita,multumita.
Genitiv:inaintea,inapoia,contra,impotriva,deasupra,dedesuptul etc

Fundaa?