| Shimozukushiki a întrebat:

Am o intrebare la examen la matematica se va da si teorema celor 3 perpendiculare si teorema lui Thales?

Răspuns Câştigător
| LovellyAngel a răspuns:

Se da tot ce este legat de figurile geometrice din programa : patrat, dreptunghi, cerc, romb, triunghi, trapez. - valabil si pentru geometria in spatiu - Asta include orice teorema care are legatura cu ele. Daca nu s-ar da cum am mai rezolva subiectele de geometrie?

7 răspunsuri:
| ValentinBogdan a răspuns:

Nu se dau teoreme, cel putin eu nu am avut asta in subiecte, dar daca poti invata-le pentru ca nu strica.

| Shimozukushiki explică (pentru ValentinBogdan):

NU se dau teoreme? auoleu atunci cum aflii tu ipotenuza? NU prin pitagora? SAu se da 1+1?

| Shimozukushiki explică (pentru LovellyAngel):

OK am intrebat doar pentru ca eu nu le stiu si nu mi-au trebuit pana acum, merci oricum.

| LovellyAngel a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Le poti invata azi, macar teorema lui Thales, deoarece e mai simpla decat Teorema celor trei perpendiculare.

| Shimozukushiki explică (pentru LovellyAngel):

Multumesc esti o draguta!

| LovellyAngel a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Se da tot ce este legat de figurile geometrice din programa : patrat, dreptunghi, cerc, romb, triunghi, trapez. - valabil si pentru geometria in spatiu - Asta include orice teorema care are legatura cu ele. Daca nu s-ar da cum am mai rezolva subiectele de geometrie?

| brighteyes a răspuns:

Da,pentru ca sunt in programa de examen.

| brighteyes a răspuns:

Ma rog, este POSIBIL! in programa sunt mai multe. dintre ele se aleg cateva.