| Andrey550 a întrebat:

Care este Teorema lui Thales?

Răspuns Câştigător
| MisuN99 a răspuns:

Daca M si N sunt puncte si se afla pe AB respectiv pe Ac in triunghiul ABC, atunci dreptele MN si BC sunt paralele daca si numai daca raportul dintre AB si MB este egal cu raportu dintre An si NC

| Andrey550 explică (pentru MisuN99):

Vreau formula nu definitia!

| Arthiom a răspuns (pentru Andrey550):

MN II BC AB/MB=AN/NC dupa ce a zis MisuN99. Era asa greu sa scrii formula din definitia lui?

| MisuN99 a răspuns (pentru Arthiom):

Corect.

4 răspunsuri:
| esanatos a răspuns:

O paralelă la una din laturile unui triunghi determină pe celelalte două laturi, sau pe prelungirile lor, segmente proporționale.

pentru calucul direct online:
https://www.qtransform.com/......Thales.php