| Florin_George_1994 a întrebat:

Am o mica intrebare. Daca la facultate partialele sunt 10 % din medie si fiecare partial cate 10%, iar examenele sunt 80%; cu 5 la examen, 10 la partial si un partial nul se poate promova? Vreau sa stiu formula de calcul a mediei!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Formula este: [10 (primul partial) + 0 (al doilea partial) + 8x5 (al treilea partial)]:10. Si da nota 5, deci poti trece examenul. Dar se aplica doar daca nu exista regula sa ai promovate ambele partiale, fiindca daca se aplica aceasta regula, va trebui sa promovezi si al doilea partial (sau sa fii dat examen final si din materia corespunzatoare acelui partial)

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La o facultate serioasa, nu poti trece la o materie daca nu ai toate partialele trecute cu brio.

| Florin_George_1994 explică (pentru neutrino):

Deci eu nu pot gandi foarmula de calcul. De exemplu la scoala generala la romana si la matematica. Adunam notele, le impartim la cate sunt, inmultim media asta la 3, adunam cu teza si impartim la 4. In cazul acesta teza este de 25 %. Eu am un examen care inseamna 80% si 2 partiale a cate 10 % fiecare. Un partial este 10 si unul este 0...fiindca nu am luat nota de trecere. Pot trece?

| neutrino a răspuns (pentru Florin_George_1994):

Nu. Nu compara cerintele de la scoala generala cu cele de la o facultate.

| Florin_George_1994 explică (pentru Brigaela):

Partialele nu sunt obligatorii! Fac facultatea la SPIRU HARET! E ca si cum as face liceul la un liceu tehnologic. Eu am un referat facut (in locul unui partial) pe care trebuie sa am 10, un partial nul si un examen luat cu 5.

| Florin_George_1994 explică (pentru Brigaela):

Vorbeam de aceeasi materie, daca ma promovat. Deci 5 la examen, 10 la un partial si 0 la al doilea.

| suntserios a răspuns (pentru Florin_George_1994):

Teoretic ai nota 0 la partialul respectiv. Depinde doar de profesor sau de politica facultatii daca te trece sa nu

| Brigaela a răspuns (pentru Florin_George_1994):

Formula este: [10 (primul partial) + 0 (al doilea partial) + 8x5 (al treilea partial)]:10. Si da nota 5, deci poti trece examenul. Dar se aplica doar daca nu exista regula sa ai promovate ambele partiale, fiindca daca se aplica aceasta regula, va trebui sa promovezi si al doilea partial (sau sa fii dat examen final si din materia corespunzatoare acelui partial)