| Skatornius a întrebat:

Care e formula de calcul pentru productia medie la hectar?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E incredibil cu ce intrebari puteti veni unii. Cum adica care e formula? Ce iti spune tie termenul de productie MEDIE? Productia totala/suprafata sau productia pe metru patrat/ar/etc*cit e nevoie ca sa iasa un hectar.

| relian a răspuns:

Productia medie la ha este data de experimente facute de cei care au facut acel soi si este scris in brosura cu care vine soiul respectiv.Am vazut cineva ti-a dat un site dar acolo nu arata calculul productiei medii la ha ci cum se face evaluarea unei culturi, a productiei acelei culturi, deci cu totul altceva.Tu vrei sa stii cit se obtine mediu pe un ha de teren in cazul unei anumite culturi.Deci chestia asta se afla fara sa cultivi nimic, vrei sa fii informat, Productiile medii la ha sint trecute in carti pentru fiecare cultura in parte.Nu mai stiu daca exista un calcul anume, stiu sigur ca sint date productiile medii pe fiecare cultura.Deci daca vrei sa afli te uiti intr-o carte sau intrebi un inginer care se coupa si iti spune care sint productiile la ha pentru culturile ce te intereseaza pe tine.Ce calcul sa faci nu prea vad.Calcule faci atunci cind vrei sa estimezi deja o cultura existenta si vrei sa stii dinainte dea recolta cam cit o sa scoti.Aia este simplu si poti face si tu babeste sa-i zic asa.La cereale de ex se ia o rama de 1metru patrat, o rama de 1 m si se arunca in lanul de grau de ex si de acolo se recolteaza spicele din axcel metru patrat dupa care se scutura de pleava si se cintaresc.Se mai face asa de citava ori in diferite locri din acel lan dupa care sepun boabele la un loc si se cintaresc si se obtine un rezultat.Vei avea lastiu si eu sa zicem 10 m patrai X grame de boabe, ce inseamna ca la 1 ha vei avea Y tone.De aici se scade pierderi care nu mai stiu exact cit ce procent este si asa ai aflat dinainte sa recoltezi estimativ cam ce recolta o sa ai.Nu stiu la ce iti trebuie asta dar cam asa se procedeaza.La porumb de ex stii cam cite plante ai pe unitatea de suprafata si ca urmare aduni citi stiuleti stiu si eu de la 10 plante sau de la 100 de plante din diferite locuri si cintaresti, scazi si acolo un procent care nici ala nul stiu ca pierderi si afli si acolo produictia inainte sa intri la recoltat. Poti face asta si la sgtruguri si la toate culturile.Insatrebuie sa stii cam ce % se trece la pierderi la fiecare cultura si asta o afli doar din carti.Nu sta nimeni sa tina minte pe de rost atitea cifre, procente ertc.Sau inginerii care seocupa stiu ca aia fac mai toata ziua.Dar sa stii tu asa fara sa cultivi nimic camce productie se obtine la ha la o anumita cultura aia trebuie sa afli ori dintr-o carte ori dintr-o brosura a celui care vinde acele seminte ce tu le cultivi.Indiferent cum ai dao tot iti trebuie o carte ceva macar sa afli ceva date.De ex poti afla din carte cite spice ai pe metru patrtat asa estimativ deci cite spice ai la ha si cam cite grame poti obtine peacel spic.Dar cum am zis asta tot din carte afli casint acolo date astfel de informatii.Deci iti trebuie o carte de agricultura de liceu, sau horticulura si pomicultura tot de liceu pentru ca acolosint date productiile la fiecare cultura in parte.Cauta o carte la cei care sint la un liceu din asta cu profil agricol si ai acolo tot ce iti trebuie.Dar sa fii atent acele productii medii la ha ce sint date in carte corespunde axcelei tehnoligii aplicate ce scrie acolo in carte.Sa nu te astepti ca gata te uiti gasesti se obtine la grau intre 2 tone sai 6 tone la ha in fctie de conditii daca ai irigare daca nu ai.Nu te astepta sa obtii 6 tone de grau daca iarna nu ninge, daca nu dai cu ingrasamint, daca nu erbicidezi si asa mai departe.Deci aceleproductii sint obtinute doar in acele conditii aratate acolo.Acum nu stiu pentru ce anume iti trebuie tie aceste date.Mai sint unia care au teren il dau altora sa il lucre si aia te mint zic ca atit se obtine si tu probabilo vrei sa iti faci o idee cam cit obtine ala si sa stii saliei la rost.Sau ar mai fi catu ai cultura si aducipe altu sa iti recolteze si alacu combina poate sa iti tyraga teapa cumva, dar daca tu cam stii cit se obtine si el vede asta nu stiu daca mai incearca sa-ti traga ceva.Deci tu pentru ce doresti sa stii aceste cifre?

| horia2012 a răspuns:

E destul de complicat. Citeste aici:
http://rezultatebac.blogspot.ro/......ei-la.html