| ViSe CoLoRaTe a întrebat:

Am o prietena cu care am facut cunostinta in acest an dar am facut deja intilniri chiar daca locuieste in alta parte, atunci cind discutam pe skype cite o data eu ii zic ca nu pot vorbi ca sunt ocupata si o sa vorbim mai in colo, ea nu ma intelege si in timp ce eu privesc un film imi scrie si eu ii raspund dar dupa ce imi mai scrie ceva eu nu raspund ca nu vad mesajul si ii raspund mai tirziu si ea se supara si imi zice pa ca nu vrea sa ma deranjeze si daca ea imi zice pa ne certam si nu ne mai consideram prietene pentru ca eu nu o pot convinge cu nimic si iata asa se supara din mai multe motive brusc ce sa fac ca sa nu sa se mai supere pe mine, aceasta problema o am demult si nu o pot rezolva ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Mdaa.am si eu o prietena asemanatoare si stiu ca genul asta de persoane sunt foarte dificile. Uneori nu stii cum sa le faci pe plac.
Incearca sa discuti cu ea despre treaba asta, sau atunci cand esti ocupata cu ceva, nu mai sta online, iesi de tot. Ii spui ca ai putina treaba, sau ii spui concret ce ai de facut si ii zici ca intri dupa ce termini.Astfel nu te va deranja si nici nu va avea cum sa se supere.
Poate unii vor spune ca daca ti-ar fi prietena adevarata nu s-ar comporta asa, insa nu e adevarat. Poate ea chiar nu realizeaza ca se supara degeaba.Asa e si prietena mea, uneori ma supara fara sa isi dea seama si trebuie sa ii spun eu.
Asta este...fiecare are temperamentul lui.
Tu nu poti face altceva decat sa discuti cu ea.Eu cred ca ar trebui sa te inteleaga daca iti e prietena si sa te asculte.
Nu mai sta online cat timp esti ocupatahappy.
Succes. Sper ca te-am ajutat cu ceva.

9 răspunsuri:
| The Epic Fail Guy a răspuns:

La tine-n sat nu se folosesc semne de punctuație?

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Cum sa nu ai timp de semne de punctuație, conduci vreo companie transnationala? "L-e scrii"?

I rest my case. Deja e trist, mi-e mila si mi s-a tăiat cheful de trolling.

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Nu ma intelege gresit, nu ma superi tu, Doamne fereste. Nu ma supara niciun utilizator de pe tpu.ro doar nu e vina lor. E vina "sistemului" nu? Ca nu ne invata copiii cum trebuie.

Totusi ai putea sa faci un efort sa scrii corect si cred ca am aprecia cu totii.

| Ganduri albe a răspuns:

Asa am si eu o prietena mereu ma obliga pur si simplu sa merg cu ea in oras si sa o duc pana acasa si chestii denastea. Ma cam enerveaza asa ca nu am ce face. Cred ca nu prea are si alte prietene sau se plictiseste. Da-i link-ul la filmul care te uiti si dupa vorbiti incearca sa o convingi ca nu vei fi impreuna cu ea tot timpul. Sau poate s-a saturat de prietenia dintre voi si incearca sa te enerveze ca sa va certati.

| Cathy_5203 a răspuns:

Pai ai putea sa-i explici sincer si la obiect ca e prea suparacioasa si trebuie sa inteleaga daca ai treaba si nu poti vb cu ea tot timpul!

| ViSe CoLoRaTe explică:

Ce au semnele de punctuatie cu ce vreau eu sa spu, pur si simplu nu imi place sa l-e scriu, eu vreau sa ma intelegeti ce problema am eu si din acest motiv nu am timp pentru semne de punctuatie, nu va rideti si eu nu sunt in sat!

| ViSe CoLoRaTe explică:

Nu am observat ca nu am pus semne de punctuatie dar cred ca nu e o mare problema

| ViSe CoLoRaTe explică:

Scuze dar nu am vrut sa te supar, pur si simplu nu mi-am dat seama ca nu am pus semne de punctuatie

| ViSe CoLoRaTe explică:

Nu s-a mai intimplat ca sa scriu gresit, din greseala, parca suntem la lectia de limba romina, imi place mult aceasta ora dar totusi acum sunt in vacanta si nu mi-i interesant sa ma gindesc la asta, nu mi-am dat seama ca nu am pus semne de punctuatie dar nu inteleg de ce trebuie sa citesc daca la mine in sat nu se pune semne de punctuatie, eu am dat o intrebare la care astept raspuns sau sfaturi, dar nu intrebari abatute de la tema, eu locuiesdc in Moldova si aici noi vorbim un pic de taraneste nu ca in Rominia si nu e de ris... sper ca m-ai inteles!