| criss94 a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre. Sunt împreună cu un băiat de ceva timp, ne înțelegem bine, îi simt grija și dragostea,dar... are o cunoștință (de sex feminin) care îi tot scrie. I-am spus că mă supără, de fapt parcă și el își dă seama c-o face, dar îmi spune că se cunosc de mult timp, se înțeleg bine și nu poate să întrerupe legătura cu ea. Chiar nu demult iarăși i-am venit cu reproșuri, pentru că domnișoara chiar e insistentă, el mi-a spus doar că ea nu prea are cu cine vorbi și că are încredere în el, la fel mi-a spus dacă e nevoie îi va scrie fetei să nu-l mai deranjeze, dar nu a făcut-o și s-a comportat de parcă nici n-a spus nimic. Nuștiu ce să fac, pe de o parte îl înțeleg, dar pe de altă parte mă supără chestia. Cum ați proceda voi?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu ii oferi tot ce cauta el la o relatie ( nu intru in detalii ca sunt o gramada ) nu are de ce sa iti fie frica. Nu o sa caute in alta parte. Dar daca nu ii oferi totul, adica da, poate cauta in alta parte. Acum trebuie sa te gandesti la ce ti-am zis si vezi ce faci mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are o relatie cu tine, nu inseamna ca nu poate sa aiba prietene de sex feminin.Depinde cat de apropiat e el de ele. Daca ai incredere in tine, in ceea ce-i oferi lui, daca ai incredere in el, n-ai motive sa fii geloasa.

Răspuns utilizator avertizat
| BryBard a răspuns:

Traiesti cu mine sau cu ea?(spune-i asta). Probabil baiatul a trecut prin termenul "friendzone" sau ceva asemanator(poat o fi chiar fosta cine stie), si in acest caz isi stiu "trecutul" s-a zicem. Dar asta nu are legatura cu relatia voastra, ea trebuie sa isi vada ce ale ei, iar el de tine, chestiile de genu distrug relati asa ca trebuie sa ai grija. Poate se vede cu ea cand tu nu sti si se foloseste de pretextul ca e o cunostinta si e singuratica nu are cu cine vorbi, sa se duca sa isi faca rost de partener de vorba"daca tot e singuratica.Cel mai bine ii spui ca te deranjeaza enorm ca ii da ei mai multa atentie decat tie.cum ar trebui sa fie.Si ca vrei sa inceteze daca tine la tine, de dragul tau(ca iti face rau) si ar trebui sa inteleaga.In cel mai bun caz o va face, iar in cel mai rau caz te v-a amagi sau o va alege pe ea.

| YouandI a răspuns:

Am înțeles că are o prietena cu care tot vorbește, nu ne-ai spus însă CE? Sau CUM? Că dacă ei vorbesc că doi prieteni, e totul în regulă.
A avea o relație nu înseamnă să nu vorbești cu prietenii sau să nu mai ieși cu ei, trebuie sa oferi persoanei de lângă tine libertate și încredere.
Nu ai de ce sa ii interzici acest lucru lui doar pentru că mai are o prietena cu care vorbește, poți doar sa îl rogi sa aibă grijă ce vorbește adică : ce faceți voi și ce vorbiți sa rămână intre voi. ( Așa e frumos ).