| Alexandraa2 a întrebat:

Am ratat admiterea la Facultatea de Psihologie și Științele Educației din București(în condițiile în care am învățat decât doua săptămâni pentru ca atunci mi-am dat seama ca asta vreau sa fac ). Cu greu reușesc sa-mi găsesc calmul și sa trec peste, deoarece sunt proaspăt absolventa de liceu și toți colegii mei se lauda pe unde au intrat. Ma gândesc sa o iau de la capăt, sa fac meditații și sa dau din nou la anul pentru ca e ceea ce îmi doresc. Insa, nu știu cât de mult merita sa fac asta în condițiile în care am un an de zile la dispoziție sa ma pregătesc intens pentru orice facultate, Medicina spre exemplu. Care credeți, după cunoștințele voastre, ca ar merita efortul meu?

2 răspunsuri:
| TortQuemado a răspuns:

Faptul că ai realizat abia acum 2 săptămâni că „asta vrei să faci" arată doar că nu ești încă decisă. Eu cred că e de bun augur că nu ai intrat. Nu erai convinsă 100% și ai dat la facultate doar fiindcă toată lumea a făcut-o și, probabil, și fiindcă așa ți-au zis părinții că trebuie. Nu e absolut necesar să dai la facultate imediat cum termini liceul; cel mai bine e să iei un an pauză, să te gândești, să explorezi, să te cunoști mai bine, să umbli, să iei în calcul toate variantele posibile și să decizi cu mintea limpede.
Tu spui că e ceea ce îți dorești, dar probabil acum vorbește și supărarea că nu ai putut să intri. Când o să gândești mai la rece, o să apară și alte posibilități.

Ai dat Medicina ca alt exemplu; sigur că e mai convenabil din multe puncte de vedere, dacă într-adevăr ai menirea asta. Dacă e doar un exemplu printre altele, nu prea merge.

Uite, eu îți sugerez să iei o pauză de la grijile legate de viitor și facultate. O lună, două; în timpul ăsta se vor cerne multe. Pe alea rămase, reașază-le și gândește-le pe toate părțile. După ce ai cernut din nou, consideră variantele rămase și intră pe grupurile de facebook ale facultăților care se numără printre opțiunile rămase. Acolo vei putea vorbi cu studenții acelor facultăți și vei primi diferite păreri de la diferiți oameni. Meditațiile le poți începe și mai încolo, după ce vei fi decisă.

Ca idee, Psihologia e o facultate riscantă (ca majoritatea din ziua de azi, mai ales pe partea de uman); însă domeniul psihologic, precum și profesia de psiholog capătă amploare și la noi, fiindcă lumea a renunțat la prejudecăți și cei care apelează la un psiholog nu mai sunt văzuți ca buni de dus la Bălăceanca. Lumea s-a mai luminat. Dacă ești într-adevăr pusă pe treabă, poți face treabă foarte bună și cu Psihologia.

Dacă te interesează și psihicul, dar ai pomenit și de Medicină, de ce nu faci un mix? Dai la Medicină și alegi ramura de psihiatrie.

Orice ai face, nu te alarma. Nu e deloc un capăt de lume și, cum am zis, s-ar putea să se dovedească de bun augur. O să intri cu o altă mentalitate în anul I, la anul, după pauza asta.