| GabiIancu2001 a întrebat:

Am si eu cateva nelamuriri legate de facultate eu fiind anul 1.
Primul lucru,este ca am muncit pana acum, am un job in fabrica destul de solicitant și stiu ca acum o sa ziceți că de ce nu am lăsat munca, ca mai importanta e facultatea etc etc sunt conștient, dar am trecut printr-o perioadă mai proastă și a trebuit să merg.In fine iata ca vine sesiunea încurand și am următoarele intrebari.
1. Daca rămân restant la cam toate materiile ce se intampla? Cate examene trebuie luate sa fie bine? Până acum doar la sport sunt asigurat că e ok.
2.La unele materii nu am putut să intru deloc pana acum la laboratoare și seminarii din cauza lucrului, credeti ca am vreo sansa sa intru in examen având în vedere situația dată?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde la ce facultate esti si ce structura are.
1. Daca ai numarul de credite sa treci anul, atunci il treci. Iar examenele restante le dai cand vrei, pana in ulimul an, altfel nu iei licenta.
2. Vorbeste cu profesorul, poate nu conteaza prezenta si atunci ai sanse.

Bafta!

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa faci un minim de credite specific facultatii. Cum fiecare facultate este diferita si are un sistem diferit de credite, nu putem sti noi cate credite trebuie sa acumulezi. Daca ti musai sa muncesti incearca sa iti gasesti un job part time, si fa-ti actele pentru bursa sociala, vei avea un venit cumulat similar cu un job full time, si vei avea timp si sa mai dai pe la facultate, ca sa nu ramai cu asa multe restante.

De obicei cand cineva face 2 lucruri deodata, trebuia sa le faca pe rand. Daca le faci simultan, le vei face ineficient pe ambele. De aceea trebuie sa te gandesti bine ce vrei cu adevarat in prezent.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa te uiți pe contractul de studii (daca nu îl ai întreabă șeful de an sau la secretariat) care este minimul de credite pentru a trece în anul următor, cu mențiunea că examenele la care nu treci (adică ai restanță) le vei da in sesiunea se mariri și restante. La începutul fiecărui laborator profii ar fi trebuit să spună cate absente se admit, când se făcea online era prima săptămână după vacanța de iarnă de recuperări, acum nu știu cum se face, dar saptamana asta încearcă să intrii la câteva laboratoare/seminarii și la final spune situația ta profesorului sau întreabă dacă poți intra in examen ținând cont că ai x absente, îi poți spune că nu ai intrat la primul LP din motive obiective și ar trebui să-ți spună. Pentru cele la care nu poți intra nici acum pe final, roagă un coleg cu care te înțelegi bine să întrebe pentru tine ca sa ai o situație și să nu înveți in sesiune pentru examene la care nu poți intra. La unele facultati este saptamana de restante imediat după sesiune, insa unii profi pun direct refacere daca nu sunt prezente, trebuie să știi exact care sunt cerințele și cum e organizată sesiunea.

| Gabryel85 a răspuns:

Stii cum e...totul depinde de facultate si de profesori. Poti incerca sa te duci direct in restanta sa vezi daca te lasa sa dai atunci examenul, insa daca nu i-ai anuntat de dinainte ca lucrezi va fi greu sa-i convingi. Daca insa le-ai zis de la inceput si mai aduci si o adeverinta de la locul de munca, s-ar putea sa fie mai intelegatori. Oricum, din ce stiu eu calculul legat de exmatriculare pentru lipsa creditelor are loc la sfarsitul anului universitar, nu dupa fiecare semestru. Deci in semestrul 2 ajungi linistit, nu te da nimeni afara inca.