| EşanuPaula a întrebat:

Am şi eu nişte întrebări care mă macină, răăău de totlaughing).
La Evaluarea Naţională, română, dacă am scris aşa:
Subiectul 1, A:
1. La sinonime: cer- spun şi liniştit-blând, din 4p, cât pot lua?
2. La virgulă, am scris:"Virgula din secvenţa "Bine-ai venit, An nou!" are rolul de a marca(ştiiiu, cea mai proastă exprimare, EVER!) cazul Vocativ", câte puncte mi se acordă din 6?
3.La măsură, dacă am scris "4-6 silabe" în loc de "6-4 silabe", scade ceva?
Subiectul al 2-lea, A:
1. Am scris la categoria de copii:"Cei cuprinşi între 4 şi 6 ani", nu "Cei care au fost expuşi mai mult la lectură", primesc sau nu cele 2p?
3. La morfologie, la "psihologice" dacă am nimerit doar că e adjectiv(adjectiv substantivalrolling on the floor))) ), mi se pune 1p, 0, 5 sau 0?
5. Am despărţit fraza în propoziţii, am înconjurat elementele de relaţie şi am subliniat predicatele, dar nu am nimerit nicio subordonată, nu iau nimic, nu?laughing)
B. Am scris despre razele soarelui ce-mi băteau în fereastră şi-mi dădeau trezirea, anunţându-mă că trebuie să mă trezesc şi să mă pregătesc pentru măreţul eveniment ce va avea loc astăzi şi că nu mai puteam vorbi e emoţie doar gândindu-ne că va veni acel scriitor contemporan să ne prezint cele mai frumoase opere ale sale şi că ne uitam unii la alţii, citindu-ne unii altora emoţiile din ochi şi că, la plecarea scriitorului, am fost foarte trişti şi că ne-a promis că ne va face o surpiză întorcându-se atunci când noi ne vom aştepta cel mai puţinlaughing)). Nu am o întâmplare, îmi scade 4p?
Vreau să-mi mai alin "durerea", de asta voiam să ştiu cine ce spune.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu la capacitate am descris o mare si un munte si am luat zecehappy
1, a dar acum vad ca si 2 a 1 e bun
la faza cu morfologia iei peste mediu oricum, si impartirea e valabila daca o cere sau daca scrie in barem
laughing)))) eh nu sunt asa varza, sper adica am un vocabular asa de bogat, ca o opera de schoenberg si nu repet un cuvant pana nu le-am folosit pe toate si o gramatica atat de buna incat uneori vorbesc in backwards si de jos in sus si sus in jos incat nimeni nu ma asculta si trebuie sa ma simt neindreptatit pentru ca desi am o cariera pentru profunzimea mea, ei sunt incapabili de a ma intelege.
ai sa iei intre noua si zece, nu vreau funda si daca am avut un moment de unde mi-ati pus funditele e numai pentru ca vad atatia oameni cu fundite care se cred ceva gen...amirali si am zis ca, sa-i imbracam pe cei goi!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti raman la
1. 4 p
2. 6 p
3. nu stiu, sunt idioti si cred ca gramatica e o superputere pe care nimeni nu o are decat ei. daca unul iti pune1 si altul 0 e 0, 5 p
5. nu stiu, daca baremul spune ceva de impartirea in propozitii iei niste puncte...
B. e perfect

| EşanuPaula explică (pentru anonim_4396):

Mi-ai făcut ziua!
La B mulţi mi-au spus că o să-mi scadă 4p, pentru că nu este o întâmplare acolo, dar, dacă stăm să ne gândim logic, este puţină.
Când ai spus:''1.4p'', te-ai referit la subiectul 1 sau subiectul 2?
La faza cu morfologia m-am referit că, punctajul maxim pentru răspunsul corect, adică ''adjectiv propriu-zis'', este de 1p. Eu, dacă am nimerit doar ''adjectiv''-ul, pot lua punctajul maxim, jumătate din punctaj(adică 0, 5 p) sau deloc(adică 0p).
Sper că nu te superi, dar ai ceva studii în domeniu sau m-am bucurat aiurea că iau mai mult de 7laughing), adică doar mi-ai spus ce punctaj mi-ai pune tu sau ştii, în mare, cum se punctează lucrările de genul.
Mulţumesc mult, după ce-mi răspunzi, să ştii că mai ai o fundă în plushappy!

| EşanuPaula explică (pentru anonim_4396):

Eşti geniiial(în cazul în care eşti băiatlaughing )!
Nu am luat eu 9 la matematică, dar am luat 8, 25 şi, în comparaţie cu 6, 5, e biiiiine.
Îmi recomanzi şi mie nişte ''opere'' prin care să-mi îmbogăţesc vocabularul? Mai ales că intru la liceu şi am nevoie maximă.
Că vre fundă, că nu vrei, eşti obligat să o accepţi.
Asta e, viaţa nu este întotdeauna dreaptă, mai primeşti şi ce nu vrei, din când în când.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EşanuPaula):

Unde 6,5?
nuuu laughing glumeam la faza cu schoenberg si sunt un artist fara opera
preferatele mele sunt poate nightwood de djuna barnes sau anne carson, bineinteles nietzsche, wilde si nabokov care ma face sa simt la fel si bachelard. si sunt putin fan joan didion pentru ca e rara dar ma face intotdeauna sa ma simt mai bine
imi mai place alice si through the looking-glass dar si iluminatiile de rimbaud, si tot ce e shakespeare, poe si keats
ce intrebare grea, am luat-o ca pe o discutie, nu merita sa te increzi in minehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru EşanuPaula):

Si eu la capacitate am descris o mare si un munte si am luat zecehappy
1, a dar acum vad ca si 2 a 1 e bun
la faza cu morfologia iei peste mediu oricum, si impartirea e valabila daca o cere sau daca scrie in barem
laughing)))) eh nu sunt asa varza, sper adica am un vocabular asa de bogat, ca o opera de schoenberg si nu repet un cuvant pana nu le-am folosit pe toate si o gramatica atat de buna incat uneori vorbesc in backwards si de jos in sus si sus in jos incat nimeni nu ma asculta si trebuie sa ma simt neindreptatit pentru ca desi am o cariera pentru profunzimea mea, ei sunt incapabili de a ma intelege.
ai sa iei intre noua si zece, nu vreau funda si daca am avut un moment de unde mi-ati pus funditele e numai pentru ca vad atatia oameni cu fundite care se cred ceva gen...amirali si am zis ca, sa-i imbracam pe cei goi!

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Pai iti scade cam la toate, mai putin la aia cu copiii happy

| EşanuPaula explică (pentru Serban_Andra_1999):

Nu ai putea să-mi spui cam cât?happy
Şi la măsură-mi scade? doar am scris ok.