| Necunoscută a întrebat:

De curând, am avut o altercaţie cu un amic de prin Sud, eu fiind din Cluj. Vorbeam, iar el mi-a spus de verbul "a (se) încorda", conjugat ca "mă încordez". Evident, l-am contrazis, nefiind familiarizată cu forma asta a verbului. Aici, n-am auzit pe nimeni să spună că "se încordează", ci "se încordă", adică "mă încord". Mie mi se pare absolut normal, nu ştiu dacă e şi corect. Poate e conjugat aşa datorită diferenţei regionale. Nu ştiu, de asta, vă rog să mă lămuriţi, dacă sunteţi pe subiect, desigur. Mulţumesc.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Forma pe care o folosesti tu e un regionalism.
Forma pe care ti-a spus-o el este cea corecta din pdv gramatical.

| mixxjim a răspuns:

Este "se incordeaza", a se incorda se conjuga precum a dansa, nu precum a canta
http://dexonline.ro/definitie/%C3%AEncorda

| raluk27 a răspuns:

Se incordeaza e varianta corecta. Cand aur de incord, ma gandesc la inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind mai ai nelamuriri de genul asta, intra pe dexonline si te lamuresti.

| Necunoscută explică (pentru anonim_4396):

Să ai încredere în internet e cea mai mare prostiewinking. Anyway, mulţumesc.

| CreierSupersonic a răspuns:

Corect este cum ti-a spus el, in cazul tau conjugarea este gresita happy

| hfkjgkjfg a răspuns:

Eu ma incordez, tu te incordezi.
exact cum a spus Claudette.
Asa e corect, nu stiu de ce in Cluj se zice altfel.

| CClaudette a răspuns:

Eu ma incordez
Tu te incordezi
El/Ea se incordeaza
... Etc happy

Întrebări recente