| Maryyyaa a întrebat:

Anul acesta am înțeles ca se va da greu la Evaluarea Nationala la cls a 8 a ceea ce înseamnă că nu vor mai fi note asa bune ca anul trecut. De exemplu dacă anul trecut se intra la liceul x cu media 8, anul acesta fiind note mici va scădea și media de intrare la licee? Adică unde se intra anul trecut cu 8 anul asta sa se intre cu 7.5?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, anul asta sunt copii mai buni, deci se pot lua note mai mari ca anul trecut.
Daca anul trecut s-a intrat cu 8 probabil ca anul asta se va intra cu 8.50

| siriusblack98 a răspuns:

Nu s-a stabilit nimic, astea sunt zvonuri care apar in fiecare an inainte de evaluarea nationala si de bac. Si nu te mai lua dupa simulare, simularile INTOTDEAUNA au fost si vor fi mai grele decat examenul in sine deoarece e chestie psihologica, asa vor sa va faca sa trageti mai tare cu invatatul crezand ca o sa fie si mai greu decat simularea. Stai chill, invata cat poti de mult si nu iti mai face scenarii.

| Robert2526 a răspuns:

De unde ai inteles asa ceva? Subiectele nu sunt deja facute si nici nu sunt inca alesi cei care vor face parte din comisia care stabileste subiectele, cum poti sa stii ca vor fi mai grele?

Incearca sa te pregatesti cat mai bine posibil si sa nu iti mai bati capul cu subiectele

| Maryyyaa explică (pentru Robert2526):

S-a zis ca simularea a fost cea mai grea din ultimii 20 de ani, iar la școală asa ni se zice ca și examenul va fi la fel

| Robert2526 a răspuns (pentru Maryyyaa):

Este foarte greu sa faci comparatie asupra gradului de dificultate a unui examen, mai ales ca in ultimii 20 de ani s-a schimbat foarte multe in invatamant. Nu o sa fie mai greu sau mai usor, profesorii spun asta ca sa va faca sa va pregatiti mai bine, cumva ca sa va sperie si sa invatati, o atitudine gresita din punctul meu de vedere...
Repet, incearca sa dai tot ce ai mai bun in timpul ramas pana la examen. Gandeste-te ca daca muncesti serios in momentele importante, drumul tau in viata o sa fie mult mai bun. Trage tare si o sa vezi ca o sa iei note bune si o sa ajungi la liceul dorit. Nu pentru profesori sau parinti ci pentru tine.

| Maryyyaa explică (pentru Robert2526):

Asa este, mulțumesc pentru sfaturi