| funkiana a întrebat:

Anul viitor intru la liceu si nu ma pot hotari la ce profil sa aleg.As alege stiinte sociale sau stiintele naturii.Ma puteti ajuta cu niste informatii ce se studiaza la amandoua din ce sa da bacu? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Bÿÿÿÿä a răspuns:

Cele doua difera mult.Adica una este de profil uman iar alta de profil real.La stiinte ale naturii vei avea ore asa:
1 Geografie
1 Istorie
1 Sport
1 Muzica/Desen, adica un semestru vei face muzica si in celalalt desen
2 TIC
1 Informatica
3 Fizica
2 Chimie
2 Biologie
4 Romana
4 Mate
2 Engleza
2 Franceza
2 Optionale, clasa va alege 2 optionale din materiile fizica chimie si biologie.
Teze vei da la romana, mate si sa alegi 2 din fizica, chimie si biologie.
La matematica vei face M2 care nu este foarte dificil. Daca te pasioneaza fizica, chimia si biologia te vei descurca la acest profil. Pt profilul Real- Stiinte ale naturii o sa dai bacul din :
-Matematica
-Lb. romana
-O lb straina la alagere(engleza/franceza/germana)
-Chimie/fizica/biologie

Pe cand la stiinte sociale:
Materiile predate sunt :
istoria, lb.romana(4-6 ore pe saptamana), engleza, franceza(8 ore in total), geografie, matematica(2-4 ore pe saptamana.).
Vei face si biologie, fizica si chimie, in clasa. a 9-a si a 10-a(1-2 ore pe saptamana.). Vei face in a 9-a logica, in a 10-a psihologie, in a 11-a economie si in a 12-a filozofie, la care vei si da teza...
Bacul il dai la romana, engleza(sau ce limba straina o sa faci intensiv), istorie sau geografie si la alegere: logica, psihologie, economie sau filozofie.
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| ascovit a răspuns:

La stiinte sociale:
Referitor la stiinte sociale: matematica vei face 2 ore pe saptamana, iar din clasa 11a nu mia faci deloc.
Cat despre teze:

Se da teza la romana, istorie sau geogra si :
in clasa 9 la logica
in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie

Bacul il vei da la:
In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie.

La siinte ale naturii:
La stiinte ale naturii la matematica faci M2 ( care e mai usoara ca M1 carese face la matematica-informatica). Eu una iti reocmand stiinte ale naturii pentru ca ai mai multe optiuni dupa terminarea liceului.
Ce iti mai pot spune despre acest profil e ca vei face : pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
Despre teze: se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.
Mult succes!