| Adde_8825 a întrebat:

Salut, :d care este la liceu pe proflilul Stiinte Sociale? si imi poate oferii si mie cateva informatii. sau care a terminat un liceu pe acest profil?

please help sad. as dori un orar...la ce se da bacu'. etc

Răspuns Câştigător
| xD a răspuns:

Matematica o sa fie 2 ore/saptamana in clasa a 9-a si a 10-a, iar in a 11-a si a 12-a deloc. Asta oficial. Dar de obicei sunt adaugate 2 ore de optional si vei avea 4 ore/saptamana in a 9-a si a 10-a si 2 ore in a 11-a si a 12-a. O sa faci multa istorie si geografie. In clasa a 12-a o sa fie si filosofie mai multa.
Materiile sunt cam aceleasi. Diferenta e ca o sa ai mai putine ore de fizica, chimie, matematica si mai multe de istorie, geografie, filosofie.

Bacu anul asta se da la: Romana, Istorie si Geografie.

De fapt geografie nu e obligatoriu, dar 99% aleg geografie. Mai poti alege parca filosofie si alte materii idioate...

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Orar:2 ore mate 2 ore fizic 1 ora chimie
teze:4:romana, engleza, istorie/geografie (iti alegi) si logica (care e urata si grea).
bac nu se da la mate dar dai la o disciplina de profil.(psihologie, filosofie, logica etc.)
Succes!

| DDM a răspuns:

Matematica la acest profil se face pana in clasa a 12-a. Ai sa mananci istorie si geografie pe paine, dar ii un profil destul de lejer daca iti plac materiile astea.
Din clasa a 11-a se renunta la fizica, chimie, biologie etc. In clasa a 9-a vei da teza la logica, in a 10-a la psihologie (aici ii mult de invatat), in a 11-a la economie si a 12-a la filozofie, asta pe langa tezele la engleza, romana si istorie/geografie.

| Adde_8825 explică:

Este un profil usor in comparatie cu filologia? ce pot deveni in viitor, ce facultate pot face?