| Costin_Monica_1995 a întrebat:

Are careva idee cate clase sunt obligatorii in Franta si la ce varsta dau francezii bacul?
Mersi anticipat:*

1 răspuns:
| Annaysa a răspuns:

Scolarizarea in Franta este gratuita si obligatorie pentru varstele cuprinse intre 6 si 16 ani. Ultimii doi ani de pregatire sunt optionali, iar daca elevul decide sa ii urmeze, la final trebuie sa sustina proba de Bacalaureat in franceza tradus "Le Bac". Dupa absolvirea celor 12 ani de studii si trecerea cu brio a exemenelor finale, elevul poate opta pentru a merge la facultate.