| andrei_3917 a întrebat:

As dori sa stiu cate probe trebuie sa trec la olimpiada de bio sau chimie ca sa intru la medicina direct? doar proba locala si judeteana? si daca trec de cea judeteana sunt admis la medicina fara examen de admitere sau sa trec si de cea nationata?

3 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

La medicina se intra fara examen daca obtii locul 1 sau 2 la olimpiada la nationala de biologie(cred ca si chimie) in ultimii 2 ani de liceu, deci clasa a 11-a sau a 12-a.

| rosto a răspuns:

Nuuu, trebuie sa fii premiant (nu stiu daca si mentiune) la faza nationala, nu pe judet. Daca esti primul pe judet treci la nationala. (Uneori si al doilea in functie de rezultatele din anii anteriori si de pilele profesorilor, de ce influenta au, din astea happy )

| Ada_9046 a răspuns:

Din ceea ce stiu este necesar sa obtii premiul 1, 2 sau 3 la olimpiada nationala la una din materiile de profil. happy