| Ronaldo_Andreas_1995 a întrebat:

As vrea sa aflu si eu de la cine a fost in Colegiul National Iulia Hasdeu(Bucuresti) la profilul Filologie ce limbi straine se studiaza(in afara de engleza) si la ce materii dai Bac-ul?

Răspuns Câştigător
| Cristi3452 a răspuns:

Buna,limbile straine sunt franceza, germana si engleza.Bacul la română, istorie şi o disciplină la alegere între: geografie, logică, psihologie, filosofie, economie şi sociologie.
Dai Bacul şi la Competenţe digitale ( adică materia de la TIC ), la engleză, germana sau franceza şi la română oral.

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru Cristi3452):

In Hasdeu se face germana?

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Ronaldo_Andreas_1995):

Da,se face.Eu am terminat acum 6 ani in Lazar, iar ea a intrat anul trecut in Hasdeu.Se face Germana, Latina si Franceza.Are o profesoara de Franceza pe care am vrut s-o bat cand am mers la sedinta.M-am abtinut cu greu sa nu-i zbor ochelrii.Am vazut profesori duri, am vazut oameni nemilosi, dar sa fii profesoara de Fanceza si sa lasi 3 sferturi de clasa in stare de gorigenta, este o nebunie.Cred ca va iesi,intr-un final,la pensia.Dar trebuie sa aiba si amintiri mai neplacute. Hahaha!

M-am abatut de la subiect prea mult.

Anul asta am observat ca multi vor in Hasdeu si s-ar putea sa creasa media.
In Iulia Hasdeu se face Germana,LAtina, Franceza, Engleza ca limbi straine.Dai teza la latina, la romana, la engleza si istorie/geografie. Pana-n-tr-a 10-a vei suporta orele de mate, de fizica si chimie.Vei face TIC(info), logica si restul materiilor din clasele mici.

Ce medie ai in 5-8? Conteaza foarte mult.

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Am 9,20 pe 5-8

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Ronaldo_Andreas_1995):

E o medie buna, dar ai grija la examene.Din cate spune sora mea, toate fetele de la filo din Hasdeu, dar TOATE ar vrea sa intre macar 10 baieti anul asta.laughing Doi dintre ei ii cunosc.Tu si un prieten de-al ei. Daca iei un 9.50 la romana si un 8.50 la mate ti-ar iesi 9.10 si ai avea sanse. Vezi ce faci la examene.Si nu te-ai gandit la vreun economic? Sau poate vrei sa intri doar pentru ca se aude ca sunt niste fete frumoase.Hahaha! Mai stiu si baieti d-astia care au medii mari.Se gandesc doar la fete. Hahaha

| alexandra1111124 a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Asa sunt toti baietii

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Sa stii ca m-am gandit si la economic in Madgearu, dar acum ma simt derutat pentru ca altii imi spun sa nu ma duc la filo, ca nu prea ai asa multe facultati din care sa alegi, iar acum pe ultima suta de metri ma simt cam derutat laughing

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Ronaldo_Andreas_1995):

Ce ai facut la examen?

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Am facut bine, am intrat in Hasdeu big grin

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Ronaldo_Andreas_1995):

Bravo! Ma bucur enorm pentru tine. Nepotul meu a intrat in Lazar si ii pare atat de rau. Spera ca se va muta in Hasdeu la anul. Este dezamagit total.

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Nu inteleg de ce poate sa fie dezamagit, Lazar e mai bun decat Hasdeu

14 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Vrei in Hasdeu, la filologie? De obicei, acolo sunt foarte multe fete.Ce medie ai si ce te-a facut sa alegi liceul asta?

Se fac LIMBI STRAINE in mod BILING, exclus intensiv.

Sunt 3 specializari pe filo:

SIMPLU
ENGLEZA
SPANIOLA

Specializarile astea cer, de la caz, la caz un program, orar diferite.

La FILO simplu faci romana intensiv, pe langa materiile de baza si vei da teza la latina.

La FILO EN. => BILING Predarea in engleza a istorie. geografiei si a logicii.

Si...cred ca nu vrei la SPANIOLA.Se intra cu medie mica si trebuie sa fii nativ, sau sa fi studiat in generala pe putin 4 ani.

Si spune-mi ce te face sa alegi Hasdeu. Esti un caz special.

Viva CNGL (Lazar)!

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Voiam la Filologie bilingv engleza, dar nu am luat examenul asa ca o sa ma duc la Filologie normal. happy

| Ronaldo_Andreas_1995 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Vreau in Hasdeu deoarece este un liceu bun si este aproape de casa