| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea sa devin programator.
Am 14 ani si vreau să
știu ce facultate trebuie sa fac.
Eu momentan pentru liceu vreau să ma duc pe real, dar dacă m-as duce la uman as putea deveni programator urmând apoi o facultate pentru asta?
Pe la câți ani pot ajunge programator?
Nu știu prea bine cum merge treaba, explicati-mi voi va rog.
Funda!

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti ajunge de la orice profil, dar o sa te chinui inutil pentru niste materii de care n-ai nevoie. Pentru programator trebuie sa te duci la IT si poti da bacul din informatica la mate-info asa ca nu vad de ce te-ai duce pe uman sa te chinui cu bac la istorie si alte materii care iti sunt de 0 folos la facultate si e efectiv doar toceala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligatoriu un profil mate info pentru ca la facultati de profil cele mai mari probleme le vei avea in primul rand cu matematica care se va face la cel mai ridicat nivel. Cu matematica pe care o faci la uman nu ai nicio sansa.

Pe urma la profilul real vei avea si niste baze in ceea ce inseamna programarea ca sa pornesti cu un avantaj la faculate.

Programator poti ajunge si la 18 ani cand poti fi angajat legal daca stii meserie.

| minrest a răspuns:

Ca sa fi programator, trebuie sa mergi pe real, si sa inveti cat mai bine matematica. Dupa liceu sunt mai multe facultati pe care le poti face, cea mai grea e Automatica din Politehnica, mai usoara ca asta e matematica-informatica la Facultatea de Matematica in cadrul Universitatii.

| Clorox a răspuns:

Vedeti-va de copilaria voastra, mai ai pana ai sa ai un job!

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Aiurea. Bravo lui ca macar se gandeste de acum ce vrea nu ca alti paraziti de pe aici care mor in beci la parinti lor.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu i-am zis sa se bucure de copilarie, mai tarziu o sa regrete ca nu a avut-o!
Ca tot ai pomenit de ei, sa stii ca te aflii si tu printre ei asa ca nu te mai da in stamba!
Ps: Esti murdar la gura de gramatica!

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Tu stai la parinti in beci ( vazand varsta ta e o simpla afirmatie nu o intrebare ) si presupui ca toti sunt paraziti ca tine de zici de mine? Minte-te in continuare laughing.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza varsta cat conteaza ce ai in cap, vad ca la tine nu se aplica chestia asta laughing
Skank!

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ca, se vede ca esti un disperat care mi-a verificat profilul ca sa stie cu ce se pune, am mai intalnit persoane ca tine, sunt imun laughing

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Cu ce ma pun? Unde te crezi aici baiete? rolling on the floor Eram curios ce varsta ai dar esti doar un copilas, ce stii tu. Ma simt ca unu care fura acadeaua unui infant. Dar ce stiu eu, tu ai scoala vietii din beci de la parinti. Cine nu e pe aici mare filozof. Cu astea spuse, am cam terminat discutia. Daca continuam o sa ma ameninti ca o sa vii cu mamica sa ma bati si nu sunt adeptul violentei.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

*cel mai prost sfat pe care l-ar putea primi cineva.

| Gabriela_Stefan_1972 a răspuns (pentru Clorox):

Taci! Vorbesti prost!

| Clorox a răspuns (pentru Gabriela_Stefan_1972):

Esti irelevant, nici nu stiu la ce mai comentezi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mergi la uman visul de programator e mult mai greu de realizat, trebuie sa mergi pe mate-info pentru programator. Dupa ce termini liceul, mergi la facultatea de informatica.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pai ar trebui sa faci la liceu profilul mate-info și apoi facultatea de informatica. Sa lucrezi in IT necesita foarte multa răbdare, inteligență și ca sa reziști chiar trebuie să îți placă asta, mai ales că mate info e cel mai greu profil.
E fffoarte greu să intri la facultatea de informatica dacă faci umanul, informatica e o materie foarte grea, iar la uman nu faci deloc info.
Dar e o meserie in care se câștigă foarte bine. Am o prietena la facultate la info care încă nu și-a dat liceenta, dar lucra in domeniu, deci necalificata, și ia salariu aproximativ. 2500 lei. Îți dai seama cat ia atunci un angajat calificat.
Cat despre timp, faci liceul 4 ani, apoi facultatea vreo 4 ani și daca vrei și masterul vreo 3 ani.

| SueZz a răspuns:

Salut,

Pentru a deveni programator si pentru a avea o munca mai usoara la faculatate, trebuie sa mergi pe profil Mate-Info la liceu.
Cat despre facultate, la fel, profil Mate-Info, IT.

| graffyadi a răspuns:

Faza buna la progamare e ca nu trebuie neaparat sa urmezi cursuri. Daca esti cu adevarat pasionat poti sa inveti de acasa fara nici o problema si sa castigi la fel de bine poate chiar si mai bine drept freelancer.Deci daca in timp ce mergi la liceu, fie ca e real sau uman, exersezi acasa programarea, nu o sa ai nici o problema la facultate.

| Kaludra007 a răspuns:

Poti ajunge programator la 22 ani cu toate facultatile facute (Matematica Informatica)