| AvalohAlyn a întrebat:

As vrea sa fac facultatea de Asistenta Sociala in viitor...care facultate e mai recomandata, din ce oras? Si cum e admiterea in general? merita sa fac o astfel de facultate? Se gaseste post dupa?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

AlanTigerofAtlantic, iti recomand sa apelezi la serviciile unui consilier vocational. Domeniul asistentei sociale este unul destul de vast si poate include mai multe discipline – mai multe tipuri de specialisti. Poti lucra in cadrul serviciilor sociale nu doar ca asistent social, dar si ca psiholog, medic, etc. Important este sa inveti acea meserie care ti se potriveste cel mai bine si care sa te implineasca.

Nu stiu cum sunt facultatile din tara dar iti recomand Universitatea din Bucuresti pentru asistenta sociala, ca unul care are multi prieteni asistenti sociali formati acolo, profesionisti de o mare calitate.

Eu lucrez in domeniu de multi ani. Nu am intalnit inca un asistent social bun care sa nu gaseasca de lucru. Salariile nu sunt cele mai mari, dar este o meserie a vocatiei, a inimii si care aduce multe impliniri personale.

PS: voluntariatul te poate ajuta pentru a-ti forma o parere. Poti vedea cu ochii tai ce implica munca, diferitii specialisti la lucru, etc. si astfel iti va fi mai usor sa alegi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce îţi doreşti, unde ai vrea să lucrezi, ca ce? dacă îţi doreşti să lucrezi în domeniul asistenţei sociale atunci nu mai contează nimic, fă ce îţi doreşti că dacă înveţi şi te implici în activităţi sigur vei fi remarcat.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Da.In acest domeniu as vrea.Ma refeream la un post in acest domeniu.Multumesc de raspuns.