| browneyedgirl a întrebat:

As vrea sa urmez o facultate de drept din strainatate, mai exact din Germania m-am gandit si la alte tari precum Austria, Suedia, Norvegia, Anglia sau America, dar nu am gasit nimic concret despre nicio facultate de drept din tarile enumerate. Daca ma puteti ajuta sa ma orientez catre o facultate anume si ce cerinte trebuiesc indeplinite mi-ar fi de mare folos happy

9 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Dar in Romania ce are? Facultățile din străinătate costa zeci de mii de euro pe an.

| browneyedgirl explică (pentru trolololo):

Stiu ca te costa mult sa pleci in strainatate, dar esti privit mult mai bine daca ai o diploma dintr-o tara cu un renume nu ca Romania.

| browneyedgirl explică (pentru trolololo):

Stiu cat de mult costa facultatile din strainatate, dar esti privit diferit la intoarcere avand o diploma din-afara plus ca pur si simplu in strainatate se invata mult mai bine si chiar vreau sa fac dreptul cum trebuie.

| lizucalisuca a răspuns (pentru trolololo):

In Suedia, de exemplu, pentru cetatenii UE, invatamantul este gratuit. Deci te costa doar cazarea + mancarea (~700E/luna sau si mai putin daca esti econom, in plus depinde mult si de oras). Pentru unele domenii se acorda diferite imprumuturi pentru studenti, pe care trebuie sa ti le cauti singur la institutii private de finantare (de exemplu, banci).

| browneyedgirl explică (pentru lizucalisuca):

In legatura cu facultatea ce imi poti spune?

| lizucalisuca a răspuns (pentru browneyedgirl):

Adica? Fii mai explicita, zi-mi ce anume ai vrea sa afli.

| browneyedgirl explică (pentru lizucalisuca):

Pai in primul rand este mai buna ca facultatea de drept din Bucuresti, si de ce daca da? Legat de activitati extrascolare sau voluntariat trebuie sa am ceva?

| lizucalisuca a răspuns:

Eu stiu doar despre suedia si te pot ajuta daca ai nevoie (studiez aici momentan). Este o facultate de drept la stockholm (cea mai mare) si mai sunt in cateva orase, unele mai micute. Pentr a aplica trebuie sa iti faci cont pe universityadmissions.se, sa selectezi programele la care iti doresti sa aplici - ai voie la vreo 4. Acestea vor fi luate cum sunt rezultatele la noi la liceu, daca nu te califici la prima dintre alegerile tale, verifica daca te admit la a 2-a, apoi la a 3-a si tot asa, cel putin la ultima poate tot te admit. Trebuie ca pana pe 15 ianuarie sa trimiti la ei (prin posta, e adresa pe site) actele in copie legalizata in romana si traduceri legalizate in engleza/suedeza din urmatoarele acte: diploma de bac (daca ai) si foaia matricola din liceu; daca ai terminat deja o facultate la noi copie dupa diploma de licenta si situatia scoalara + buletinul/pasaportul care sa aiba trecuta clar cetatenia si sa fie autentificata de o alta persoana (sa isi scrie pe ea numele si nr de tel). Daca mai ai intrebari trimite-mi mesaj si te ajut cum pot. Succes.