| cristina93 a întrebat:

As vrea si eu cateva pareri, momentan sunt la un liceu, la profil stiinte ale naturi, mama vrea sa dau la medicina, imi place medicina, insa nu o vad ca pe o meserie de viitor pentru mine. Am luat cea mai mare nota pe scoala la olimpiada la romana, iar acum fac pregatire cu profesoara de romana pentru faza judetiana. Mi-a spus ca am o sclipire, ca am formulari foarte bune, si ca as putea sa dau la facultatea de litere, m-ar ajuta ea. Ma incanta ideea, tata imi spunea ca as putea sa imi gasesc un job in jurnalism...cu facultatea asta...ma incanta ideea insa nu stiu ce sa fac. Mama vrea sa ma treansfer la un liceu unde se pune mai mult accentul pe medicina, din semestrul al 2-lea, si eu vreau sa ma transfer acolo, sau cel putin vroiam pana sa aud de facultatea de litere. Cererea de transfer e deja depusa si nu mai poate fi retrasa, deci transferul e inevitabil, insa acum sunt putin derutata, nu stiu ce sa aleg intre medicina si litere. Imi spuneti pareri pro si contra pentru fiecare? Si ce as putea sa devin daca urmez medicina, dar litere? Multumesc

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Cel mai bine pentru tine este sa faci meseria care te atrage cel mai mult, pentru ca tu esti aia care va lucra, in definitiv. Cu cererea nu stiu, dar nu e capat de tara. Stiu persoane de la profil filo care au dat bine mersi la medicina. La fel, persoane de la stiintele naturii (profilul clasei mele) care au dat la jurnalism. Liceul nu conteaza chiar asa de mult. Nu stiu sa iti spun prea multe despre Litere, dar fiing studenta la medicina iti pot spune ca nu e asa o sperietoare. Sigur, invatam, intram in sesiune si in vacanta mai tarziu decat celelalte facultati, dar ne si distram pe masura. Avem timp pentru tot ce vrem sa facem. Un medic bun, capabil de compasiune si care se gandeste la binele pacientilor lui nu va muri niciodata de foame. Mai ales acum, cand e deficit de cadre medicale la noi in tara. Jurnalismul pare sa fie cu dus si intors. Daca esti intr-adevar foarte buna, vei avea succes. Asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci, si nu te panica: poti face 2 facultati. Sau, daca nu iti place la una dupa primul an sa dai in anul urmator examen la cealalta. Sper sa reusesti sa iei o decizie, si eventual sa ne anunti si pe noi^^

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Este viitorul tau si trebuie sa stii ca daca faci ceva ce nu-ti place dupa ce ca viata e grea si stresul mare vei fi si mai deprimat. Vrei jurnalism treci la treaba si invata, incerca sa cri pe la o revista locala si intra-ti in rol Spor la treaba si Bafta la Olimpiada

| qwerty a răspuns:

Cel mai important este sa alegi ce iti place tie mai mult si ce crezi ca vei face cu placere dupa ce vei termina facultatea. Este numai decizia ta si nu trebuie sa fii influentata de altii.

| stillhartu a răspuns:

Sincer, din moment ce ai afinitati spre materiile umane (romana) zic sa mergi pe facultatea de litere.Acu pareri pro/contra... nu prea conteaza ce zic eu sau ce zice altul. Depinde doar de tine. Pentru facultatea de litere nu conosc sincer dezavantaje. Cu medicina... e altfel. In primul rand dezavantajul e numarul mare de ani pe care trebuie sa-l petreci pe bancile facultatii. Apoi, pana sa ajungi sa practici o meserie in domeniul medicinii, mai e mult si bine. Ajungi cu adevarat medic dupa 10-12 ani. In care numai scoala faci.
Si eu sunt la profil stiinte ale naturii si m-as fi transferat de multe ori, dar am tot amanat. Acu e prea tarziu! E foarte greu acest profil, cel putin la mine la liceu (care se zice ca e cel mai bun din oras de altfel). Eu, in mod sigur nu ma voi duce la medicina. Si nu neaparat pentru ca nu m-as descurca ci pentru ca imi place altceva. Fa ceea ce iti place! nu mai sta pe ganduri la ce facultate sa mergi. Cu medicina iti va fi foarte greu.

| michy a răspuns:

Buna.Alegi ce vrei tu, ce iti place tie nu trebuie sa conteze parerea lui x sau y.Si in privinta mamei tale: vorbeste cu ea si spune-i punctul tau de vedere.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cele spuse de tine, dar si din ceeace am reusit sa observ in urma unei sumare lecturi a postarilor pe care le-ai facut pana acum, sunt de parere sa urmezi sfatul tatalui tau si al profesoarei de lb. romana; referitor la cererea de transfer, nu este cazul sa te-ngrijorezi, ea poate fi retrasa.