| Anonimul5848 a întrebat:

Astazi a fost evaluarea nationala la limba si literatura romana. La exercitiul 6 de la subiectul II am scris "Uite unde ai ajuns". Trebuia sa construiesc o completiva directa introdusa prin adverbul retiv "unde".

Este completiva directa sau circumstantiala de loc? Daca faci contragerea, ar iesi o completiva directa, sau? Stiu ca poate sa fie una dintre aceste doua, completiva directa sau circumstantiala de loc.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai făcut bine, e completivă directă.
Completiva directă poate fi introdusă printr-un vb. tranzitiv din regentă sau interjecție predicativă.

| Alex007007 a răspuns:

Ce-ai scris tu nu e corect dacă ți-a cerut completivă directă introdusă prin adverbul relativ "unde".

| Anonimul5848 explică (pentru Alex007007):

Contragerea ar fi "Uite rezultatul" deci, aici "rezultatul" este complement direct, ceea ce rezulta ca propozitia este completiva directa.

| Anonimul5848 explică (pentru Alex007007):

Dar, in acelasi timp, poate avea si nuante circumstantiale, depinde in ce context o iei, parerea mea!

| Dermou a răspuns:

Daca am scris Imi place unde te-ai mutat
este CD? sad

| Anonimul5848 explică (pentru Dermou):

Aici este subiectiva!