| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut evaluarea nationala la romana.Si am facut bine i-au peste 8. happy dar am o nelamurire la subiectul 2 exercitiu 6 am avut sa facem o propozitie subordonata predicativa introdusa prin adverbul cum si eu am scris "El a ajuns cum a vrut" ...cineva mi-a zis ca aceasta propozitie este corecta dar poate fi interpretata si altfel si e de contestatii... voi ce ziceti?

7 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Propozitia e buna.
Serios? Se scrie "i-au"? Daca asa ai fi scris si la examen nu ti-as da mai mult de 5.

| KaterinaРомановский a răspuns:

La cum ai scris „i-au", eu nu ți-aș da nici 3!
Cât despre propoziție, e ok.

| 123lalala a răspuns:

E corect...eu am facut cu verbul " a fi" dar e ok si asa...bafta multa la mate :*

| reirei1999 a răspuns:

Propozitia asta este buna si nu poate fi interpretata(ce se spune despre el?)

| deealove1 a răspuns:

Si voua

| deisy006 a răspuns:

Buna,propozitia ta este corecta verbul pe care l-ai folosit " a ajuns" este copulativ pentru ca se poate inlocui cu "a deveni"
Si eu am scris tot ceva de genu si doamna a spus ca e corect.

| BlackBanana a răspuns:

E perfectă.