| Eu987654321 a întrebat:

Ați auzit de termenul "a pecit-o", cu sensul de "a greșit"?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Nu pare să fie unul cunoscut sau folosit în mod obișnuit pentru a exprima ideea de "a greși" în limba română standard. Este posibil ca acest termen să fie un regionalism sau să fie utilizat într-un anumit grup sau comunitate cu un înțeles specific sau într-un anumit dialect regional.
Dacă întâlnești acest termen într-un context specific sau regional, ar fi util să ceri clarificări pentru a înțelege exact ce înseamnă și în ce context este utilizat. Limbajul poate varia semnificativ în funcție de regiune și de contextul cultural sau social.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, dar suna interesant happy
din ce zona ar fi aceasta expresie?
suna ca si forma cu "a patit-o"

| ReddY25 a răspuns:

De asta nu

| mODIN a răspuns:

Sunt socat de raspunsurile de aici. Da! Aici se foloseste mereu, nu stiu cum de ceilalti n-au mai auzit expresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Nu.