| Alexa1234a a întrebat:

"Auzeam pământul cum respiră„ e imagine auditivă?

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Oameni buni, ea a intrebat daca este imagine auditiva. Da, este si personificare, insa dupa cum stiti imaginile vizuale se formeaza prin intermediul figurilor de stilwinking
Eu sper sa fie imagine auditiva, pentru ca si eu am pus asa laughing Dar sigur e. Pentru ca autoarea spune „auzeam". Deci e logic ca in jurul ei erau sunete. Si sunetul face ca imaginea artistica respectiva sa devina auditiva. Deci ar trebui sa fie o imagine auditiva.

| Borsecuț a răspuns (pentru Borsecuț):

Scuze, in loc de imagine vizuala voiam sa zic imagine artistica laughing)

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e personificare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E personificare
"Auzeam pamantul cum respira"
Adica pamantul care respira...este personificare

Răspuns utilizator avertizat
| BlankWhite a răspuns:

Banuiesc ca da, desi mie imi pare mai mult a personificare, "pamantul cum respira".

| Alexa1234a explică:

Eu ștuan că imaginile artistice (auditive, vizuale, etc) sunt compuse din figuri de stil deci...eu cred că e corect dar depinde...

| IoanaIova50 a răspuns:

Asta l-am luat si eu ca imagine auditiva, deci da.

| Melania2421 a răspuns:

Da..eu așa am luat-o