| AvalohAlyn a întrebat:

Bacalaureatul de la filologie la limba romana e mai greu decat cel de la profil real? Care sunt diferentele?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Este ceva mai greu si e normal. Mi se pare logic sa mergi la acel profil pentru ca ai talent la romana nu ca sa fugi de mate.
Structura subiectelor e aceeasi. Se cere mai multa teorie literara si sunt texte mai grele(cel putin la poezie Arghezi e greu de tratat la prima vedere, la fel Nichita Stanescu daca vine, Ion Barbu). Se cer sinonime neologice. La subiectul 2 este ocazia tuturor sa isi arate talentul. Cei care au venit aici pentru ca asta le place, vor fi bine. E oricum un subiect foarte tehnic, la care se scade usor si la real. Subiectul 3 vor ei sa sperie ca este mai greu la filologie...nu e chiar asa. Programa e cam aceeasi si cine invata se descurca. Limbajul ar trebui sa fie mai bine format, comentariile mai nuantate si sa nu dai pe schematism. E destul de subiectiva corectarea tezei de bac la romana, asta e parerea mea.

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Sunt 2/3 opere la filologie in plus si cateva mai multe notiuni.Dar nu e cu mult mai greu.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Teoretic este mai greu, dar practic, daca te uiti peste subiectele de anul acesta, a fost mai simplu ca al celor de la real.

| gingergirl1 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu-i adevaaarat :/ Cel putin mie mi s-a parut foarte ok subiectul de la real, la uman a fost mai complicat, a fost mai mult de interpretat,. Degeaba zicetiwinking Textul argumentativ de la subiectul de la mate info de anul acesta, putea sa-l faca si un elev de clasa a5a laughing

| gingergirl1 a răspuns:

Normal ca e un pic mai complex ( si mi se pare si normal sa fie asa ) din moment ce la filologie se pune foarte mult accent pe lb. romana.
Plus de asta, cei de la mate info isi bat capul cu matematica ( M1 ), informatica, fizica/ biologia/ ( + romana ) pentru bac. La filo poti sa iei bacul foarte lejer cu un 8.50, parerea meawinking La istorie - toceala, poti sa iei usor 10 daca ai memorie buna, romana, e romana pana la urma laughing si geografie/logica/psihologie, la fel de usor.

| Hemera a răspuns:

Nu stiu ce e cu toata nebuneala asta cu diferenta.Atata timp cat nu ti se cere sa vorbesti despre opera x sau y, ci orice se incadreaza in subiect apartinand unui autor sau mai multora nu inteleg de ce sunt mai "dezavantajati" cei de la uman care au mai multe variante din care sa aleaga.
Intr-adevar e greu sa alegi opera care iti place mai mult sau pe care o sti laughing))