Stefan
| Stefan a întrebat:

Bacalaureatul se va schimba începand cu anul scolar 2009-2010. Absolventiiclaselor a XII-a vor sustine trei probe scrise si doua probe orale. Cum comentati aceasta situatie nou creiata?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Ma abtin, insa nu cred ca se procedeaza corect ca elevii sa ramana marginalizati si sa nu mai fie nevoiti a invata si altceva, desi fiecare invata pentru. el si nu pentru. a ti se da "nota bene ", ci pur si simplu o faci pentru tine, pentru binele si cultura ta ...si poate si pentru. examen. Examenul vietii este insa, cel mai greu de trecut!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ideea cu eliminarea examenului de limba straina e cea mai mare tampenie, in conditiile in care, in UE, se cer cel putin 2 limbi straine. Probele alea orale vor fi, probabil, niste formalitati. Ne indreptam cu pasi uriasi de titlul de Somalia Europei. Mai mare rusinea!
Si toate astea, de dragul de a schimba mereu cate ceva.
Sa nu mai vorbim de dezorientarea indreptatita a bietilor cobai...pardon: copii.

mira
| mira a răspuns:

Va fi un bacalaureat mai lejer.

cami
| cami a răspuns:

Iuhuuuuuuuuuuuuu

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Incurca elevii cum vor ei...nu inteleg de ce nu l-au lasat asa cum era.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu am trecut a 11-a dar nu se stie daca va ramane asa pana voi da eu..de la ei te poti astepta la orice...asta-i invatamantul romaneschee hee

| narcis13 a răspuns:

In primul rand, nu remarc nici o diferenta in structura bacalaureatului-ce ai zis tu e actuala forma a examenului, pe care l-am absolvit nu de mult timp, deci sunt in cunostinta de cauza.
In al doilea rand(nesimtitul de mine isi permite sa corecteze pe cineva), nu se scrie "creiata", ci creata.

| adyth a răspuns:

Nu stiu prea multe detalii despre.
Si, eu am trecut a 11 a anul asta ...vai de mama noastra laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa avem cu totii rabdare ca vin alegerile acum si nu se stie ce se va schimba sau daca se va schimba ceva. Ei zic multe dar se fac putine. Rabdare...rabdare

ps: ca sa iti raspund a intrebare, nu le pasa de educatie si de absolveti, e clar ca mai putine probe inseamna mai putin profesori care corecteaza/examineaza, rezulta mai putini oameni de platit. Totul merge mai repede si toata lumea e multumita, inclusiv elevii ca au mai putin de invatat. Asta e parerea mea.