| madalinGL a întrebat:

Buba,TPU! Vreau sa stiu si ru ce se studiaza la matematica in clasa a saptea! FUNDA...

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Pai eu tocmai am trecut a8-a big grin.Am invatat in sem 1 la algebra operatii cu numere reale, fractii (ca intr-a 6-a,numai ca mai greu ) si la geometrie partulaterul convex (paralelogram, dreptunghi, patrat, romb, trapez).In sem 2 inveti la algebra binomul pe care te axezi foarte mult si pe urma probabilitati, ecuatii, inecutatii.La geometrie in sem 2 inveti la inceput triunghiul dreptunghic cu toate teoremele sale si pe urma cercul (la sfarsit, la cerc, inveti hexagonul, patratul si triunghiul inscris in cerc)Bafta! Funda?

| madalinGL explică (pentru Idc12345):

Da,si ti s-a parut greu?

| madalinGL explică (pentru Idc12345):

Ok,ti s-a parut greu?

| Idc12345 a răspuns (pentru madalinGL):

Nu...Multi spun ca e cea mai grea clasa din gimnaziu etc.Mie mi s-a parut destul de usoara numai ca trebuie sa inveti mult.In semestrul 1, geometria si fizica sunt mai grele dar pe urma e chiar usor, cel putin asa mi s-a parut mie. La sfarsitul anului o sa trebuiasca sa faci teste de examen la romana si mate.Cea mai urata materie mi s-a parut fizica care nu mai era asa usoara ca anul trecut.

| Idc12345 a răspuns (pentru madalinGL):

In privinta matematicii, nu a fost asa de greu.La inceput e greu, pana le intelegi deoarece nu o sa poti sa intelegi toate lectiile odata

6 răspunsuri:
| sparky34 a răspuns:

Poti descarca programa la matematica pentru clasa a 7-a de pe site-ul didactic.ro