| Ode34 a întrebat:

Bun,dupa cum stiti trec a8-a.
Dupa ce multe persoane mi-au spus sa nu merg la profilul stiinte sociale fiindca mnoo,nu-i de viitor profilul, am zis sa aflu cat mai multe informatii despre stiintele naturii. 1- In clasele 5-7, respectiv in clasa a7-a nu am pus foarte mare accent pe Biologie-Fizica-Chimie,fiindca eram sigura ca vreau sa merg la ss straight face. Mai pot recupera, ma refer la biologie. Se face biologia din clasele 5-8 si la liceu?
2-Este chiar asa de greu precum pare? Mie mi-a iesit media 9 la chimie,in ambele semestre,profesoara a lasat si scorigenti,este o profesoara de treaba,cel putin cuc ei care invata se comporta extrem de bine,este singura profesoara care atunci cand intra pe usa,face sa nu se mai auda nici musca laughing a bagat in sperieti aproape toata clasa laughing. Deci am habar de ceva chimie (la teste luam doar 9, mai luam si 8, odata am luat un 10 ). Oricum, notele nu reflecta intelectul.
3-Eu am o anumita inclinatie spre romana sad Imi place si engleza si geografia. Acum, nici eu nu mai stiu ...probabil,aici,ai mai multe usi deschise in viata. Ceva sfaturi?
4.Stiu ca parca in al treilea an de facultate,mergi intr-o camera plina cu (,) cadrave,unde trebuie sa tai de ex o mana si sa vezi ce e in interior, vase de sange ..etc. Mie in general mi-e frica. Cum se procedeaza, cum a fost (pentru cei care au avut deja acea intalnire cu distinsele cadrave ) si cum as putea sa scap de teama asta?
5. Vreau sa-mi spuneti ce materie este mai grea, si daca profesorii sunt indulgenti uneori? Dezvoltati putin.
Vreau raspunusuri care sa-mi fie de folos. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

Deci stiintele naturii este un profil care iti deschide multe usi.In primul rand nu este greu precum pare.Vei invata cate putin din toate, ceea ce este bine pentru ca vei avea o cultura generala bogata mai tarziu.La inceput primele saptamani de liceu vor fii mai grele pana te vei obisnui cu programul, cu profesorii si cerintele lor.Intotdeauna am mers pe deviza:''Daca arati ca te staduiesti sa intelegi, un profesor va fi intelegator''! Nu ai de ce sa te temi de profesori arata ca iti dai toata silinta sa intelegi si invata, prin asta vei arata ca esti un elev bun, iar profesorii te vor remarca rapid. Daca iti place romana este numai bine la acest profil se fac 4 ore.Biologia,chimia,fizica nu ar trebui privite cu teama, unii profesorii prefera sa ia elevii de la 0, pentru ca ei stiu ca in genearala nu prea se face mare branza.Chimia in a 9-a e usoara nu ai de ce sa iti faci griji, iar la biologie trebuie sa inveti lectia de zi, putine vor fii cunostinte din clasele anterioare. Sper ca te-am putut ajuta happy

1 răspuns:
| Ode34 explică:

Dau si funda laughing