| CorixZambestePentruTine a întrebat:

Am trecut in clasa a IX-a si am avut de ales intre stiinte sociale si bio-chimie, eu avand medie mare puteam sa intru la oricare. Imi place geografia, mai ales cea de a VIII-a, dar istoria nu. Am hotarat sa ma duc la un liceu bun, la profilul bio-chimie.imi place biologia(cu toate ca cea de a VIII-a nu mi. a prea placut, fiindca a fost cu ecologia, ecosisteme s. a. m. d) dar cand am fost la lectiile despre anatomie, erau foarte interesante.chimia de asemenea imi place, dar nu pot sa spun ca e materia mea forte.as vrea sa-mi spuneti, la ce voi da bacul daca sunt la acest profil si ce voi invata, in mare la liceu, in clasa a IX-a la urmatoarele materii:geografie; biologie; chimie; istorie; franceza; fizica. Multumesc si desigur fundita! love struck

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Deci,la bio-chimie dai bac la romana,mate si la alegere intre:chimie,fizica,bio,info.
Teze dai la romana,mate,alegere intre:bio,chim,fiz,info.
La stiinte sociale dai la bac romana,o limba straina,la alegere intre psihologie,logica,sociologie,geografie, economie, mate.
Bio-chimie e pe ramura reala si e mult mai greu decat la stiinte-sociale si ai mai multe optiuni.Profilul se axeaza pe biologie,chimie si fizica, dar o sa faci mate m1, adica aia foarte grea.
Stiinte sociale se axeaza pe romana, latina si istorie.
La stiinte sociale faci mate m3 adica cea mai usoara si la celalalt cea mai grea.Bafta orice ai alege.

| eugenl a răspuns:

Vei da bacu obligatoriu la Romana, si geografie ca-l alegi u, competente digitale, dar asta o stii.
Ce vei invata in mare, nu stiu sigur...dar iti voi spune ce am facut eu.
Geografie: clasa 9-a: Formarea universului, clasa a 10-a Continentele lumii, clasa 11-a Romania si clasa 12-a nu mai sti big grin
Biologie: clasa 9-a: Sistematica + un pic de genetica, clasa 10: biologie vegetala si animala, clasa 11-a anatomie, clasa 12-a genetica si evolutie
Franceza: gramatica si literatura
Fizica: mecanica, optica, electrica...cam toata dar pe scurt big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca bio-chimie. Iii un profil super si eu acum am gatat cls IX la bio-chimie si mi-a placut mult biologia de a 9 si a 10 nu ii stralucita dar cea de a 11 si a 12 am auzit ca ii super pentru ca ii numai anatomie. Bacu nu situ din ce poti sa il dai la bio chimie sigur mate si romana obligatoriu si chimie bio si fizica probabil la alegere dar cine stie pentru ca se schimba pana ajungi sa dai bacu. Du-te unde crezi ca iti place cel mai mult. Profa mea de bio mi-a zis ca anul trecut sau anul asta cei de la bio chimie care au dat la bio au putu sa aleaga la biologie din ce sa dea: biologia de a 9 si a 10 sau biologia de a 11 si a 12. Asa ca...

| xXxALEXxXx_9820 a răspuns:

Eu zic ca la geografie-istorie happy