| Ode34 a întrebat:

Bun,dupa cum stiti trec a8-a.

Dupa ce multe persoane mi-au spus sa nu merg la profilul stiinte sociale fiindca mnoo, nu-i de viitor profilul, am zis sa aflu cat mai multe informatii despre stiintele naturii. 1- In clasele 5-7, respectiv in clasa a7-a nu am pus foarte mare accent pe Biologie-Fizica-Chimie, fiindca eram sigura ca vreau sa merg la ss straight face. Mai pot recupera, ma refer la biologie. Se face biologia din clasele 5-8 si la liceu?

2-Este chiar asa de greu precum pare? Mie mi-a iesit media 9 la chimie,in ambele semestre,profesoara a lasat si scorigenti,este o profesoara de treaba,cel putin cuc ei care invata se comporta extrem de bine,este singura profesoara care atunci cand intra pe usa, face sa nu se mai auda nici musca laughing a bagat in sperieti aproape toata clasa laughing. Deci am habar de ceva chimie (la teste luam doar 9, mai luam si 8, odata am luat un 10 ). Oricum, notele nu reflecta intelectul.

3-Eu am o anumita inclinatie spre romana sad Imi place si engleza si geografia. Acum, nici eu nu mai stiu ...probabil,aici,ai mai multe usi deschise in viata. Ceva sfaturi?

4.Stiu ca parca in al treilea an de facultate,mergi intr-o camera plina cu (,) cadrave, unde trebuie sa tai de ex o mana si sa vezi ce e in interior, vase de sange ..etc. Mie in general mi-e frica. Cum se procedeaza, cum a fost (pentru cei care au avut deja acea intalnire cu distinsele cadrave ) si cum as putea sa scap de teama asta?

5. Vreau sa-mi spuneti ce materie este mai grea, si daca profesorii sunt indulgenti uneori? Dezvoltati putin.

Vreau raspunusuri care sa-mi fie de folos. Multumesc mult! Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Eu am terminat o clasa de stiinte ale naturii si pot sa-ti spun ca nu stiu absolut deloc chimie si fizica. Biologie o sa inveti, mai ales daca ti-o alegi pentru BAC. Te va ajuta in foarte mica masura daca vrei sa mergi la Medicina. Pentru asta ar trebui sa te pregatesti tu suplimentar. Am avut un coleg care era printre cei mai buni din scoala la biologie, la materia pentru BAC. A luat 9.60 la examen. La admitere la facultate, insa, a esuat lamentabil. Profesorii, depinde de ei, nu pot sa-ti zic eu daca-s indulgenti sau nu. Eu am avut 2 profesoare super de treaba la chimie si fizica. La chimie, matematica, fizica, nu stiu daca am facut eu prea putin si prea simplu la scoala, dar cand am ajuns la liceu nu stiam nimic. In generala luam 9 si 10 la teste, iar la testele initiale din liceu de abia daca luam 2. Nivelul era mult mai ridicat. Pana la urma am scos-o la capat. Daca-ti plac romana, geografia si engleza, ar fi o idee buna sa mergi la uman. In orice caz, mie Stiinte ale naturii mi s-a parut cel mai ok profil. Trebuie sa ai in vedere ca poti merge la absolut orice facultate doresti. Nu conteaza profilul din liceu. In fine, faza cu medicina, cu camera aia cu cadavre n-am auzit-o pe nicaieri. S-ar putea sa fie o vrajeala. Daca nu e, cu siguranta te vei obisnui tu. Nu cred ca exista om care sa nu se simta inconfortabil in prima instanta, atunci cand vede un cadavru.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Începi cu : „ După cum știți trec a 8 - a".
De unde să știm noi acest lucru?
Ai mai discutat cu noi despre acest lucru?
Corect se spune „Trec într-a 8 - a "
Cînd spui „Trec a 8 -a " înseamnă că deja ai terminat cu clasa a - 8 - a.

| Ode34 explică (pentru corolav):

Am mai pus o intrebare de genul ...si am vrut sa nu repet vesnic ''trec in a 8-a '' ..intr-adevar,trebuia sa scriu ''intr-a 8-a ''. Unii care mi-au dat raspunsuri la acea intrebare, au venit si aici.Iar in al doilea rand, nu am vorbit cu tine, sincer, nu-ti inteleg interventia.nu-si avea rostul,canta la alta masa!winking Mersi oricum de ''ajutor'', nu ma inveti pe mine gramatica, crede-ma, a fost doar o greseala, nu am fost prea atenta.In fine...ce sa-ti fac acum laughing Cand am vazut notificarea la aceasta intrebare, am zis ca mai am o persoana care sa ma descurajeze din nou, dar mnoo. laughing Mersi ca ti-ai pierdut timpul pretios sa-mi scrii, nu trebuia sa te deranjezi. big grin

| corolav a răspuns:

Dacă vei avea 10 minute timp la dispoziție, pentru a citi ultimele cîteva pagini din răspunsurile utilizatorului „corolav", sunt convins că altfel am sta de vorbă.
Sănătate!

| Ode34 explică (pentru corolav):

M-am uitat in mare!
Nu esti deloc redus (mintal,sa ne intelegem). Bravo,ce sa-ti zic!
Oricum, sper sa-mi dai si-un raspuns inteligent la aceasta intrebare, nu de alta, dar te duce mintea si ti-ai facut deja intrarea in scena... vreau doar sa-ti exprimi parerea fata de continut, nu de aspect.winking big grin

| corolav a răspuns:

Dacă te-ai uitat numai așa, în mare, n-am făcut nimic. Trebuia să te uiți în „ocean" și atunci am mai fi stat de vorbă.
Mă abțin să-ți dau sfaturi.
Ești genul de om care nu accepți critica, te ung pe suflet doar răspunsurile favorabile ( chiar dacă, de destule ori, și de la indivizi agramați).
Realitatea este că în viață, lucrurile și faptele mărunte fac măsura adevăratelor valori.
Să ai sănătate!

| Ode34 explică (pentru corolav):

Accept critica,critica constructiva sa ne-ntelegemwinking!
Nu stiu de unde ai dedus asta.
In fine,daca te abtii sa-mi dai sfaturi,inseamna ca mno,oricum faci ce vrei,abtine-te in continuare,dupa mine! Si sa-ti mai zic ceva, chiar daca parerea ta despre intrebare ma bulversa sau ma facea sa ma simt prost intr-un fel (atata timp cat era fondata), eu o acceptam, fiindca-i democratie, faci ce vrei. aproape ce vrei.Esti liber la o parere!

| dianainsta01 a răspuns:

Stiintele naturii este din punctul meu de vedere cel mai echilibrat profil. materia oricum se ia cam de la zero deci e inutil sa te ghidezi dupa asta...

| HelloWorld00 a răspuns:

Este o mare diferenta intre cele doua profiluri dintre care nu te poti decide.Eu iti recomand sa mergi la stiinte ale naturii. Nu stiu de liceul la care vrei tu sa mergi dar la liceul meu sunt doua clase de sn. Depinde de tine, daca iti place concurenta si daca nu te deranjeaza sa fii in a doua jumatate la note. Daca nu reusesti sa tii de obicei pasul cu cei mai buni, chiar n-are rost sa mergi la sn, acolo e foarte mult de tocit, FOARTE MULT!
Ti-am recomandat la inceput sn pentru ca poti mai departe sa te faci medic, farmacist, asistent etc. De la ss nu stiu prea bine ce se iese dar acolo se duc elevii cei mai slabi.

| erdest a răspuns:

Poate mai vezi raspunsul meu.

Nu alege stiinte sociale, este cel mai prost profil, pana si la alea tehnice faci ceva mai multa mate. Insa aici din a XIa se renunta la tot ce tine de real, si nu se face intensiv nimic, e ca si cum faci iar gimnaziul... Mai bine filologie intensiv o limba, acolo macar iesi cu o diploma de limbi.

| Ode34 explică (pentru erdest):

Erdest,te rog, cine ti-a zis ca este cel mai prost liceu? te-a mintit, iti zic eu... happy