| Kati120612 a întrebat:

Buna! Am absolvit facultatea de medicina in septembrie anul 2021, specializarea Laborator clinic. Din pacate nu am reusit sa ma angajez in domeniu pana acum, iunie 2022. Dupa 1 an se pierd creditele obtinute in urma studierii si practicii la facultate. Ati putea, va rog, sa imi spuneti cum se pot obtine alte credite in eventualitatea in care le voi pierde ( daca nu reusesc sa ma angajez pana in septembrie 2022)?

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

ție ce îți trebuie ceva practică? mergi la o farmacie cu laborator propriu să îti dea o hârtie că ai făcut practică la ei, sau mergi la un spital fundație si muncește gratis dar spune-le că îti trebuie hârtia azi. există mai multe fundați și organizații non profit care dețin mici clinici, așa ca ia legătura cu una să îti dea hârtia și apoi te duci să și muncești, mai faci si tu o donație nișțe cozonaci ceva sticle de suc să vadă că ești ok poate mai ai nevoie de birocrație și papetărie de la ei

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Cum să nu reușeșți să te angajezi, iti faci o firmă de buzunar costă 900 lei să îți faci propria ta firuliță apoi te angajezi
Dor romi suntem

| Kati120612 explică (pentru RxTx):

Am intrebat pentru ca nu stiu ce imi trebuie. Am citit pe internet pe diferite site-uri si nu m-am lamurit. Din ce am citit am inteles ca se pot obtine credite cumparand reviste de specialitate sau participand la congrese. Nu stiu daca in urma voluntariatului se pot obtine credite. Daca ar sti cineva mi-ar fi de folos.

| RxTx a răspuns (pentru Kati120612):

Participi si la congrese
mergi intr-un plafar si dai o spaga vanzatoarului sa iti dea toate datele de contact de pe toate produsele fabricate in România
iei legătura cu cei ce fabrică acele medicamente
te uiti si tu pe unde au sediile si le spui ce problema ai si ca ai vrea sa te angajeze in laboratorul lor si sa iti dea hartia necesara
si gata cu ocazia asta gasesti si loc de munca.
Dar de ce nu mergi tu sa te angajezi pe la cei ce au clinici private
de exemplu provita
sunt multe fundatii carestine care au propriile lor mici clinici
si propriile lor laboratoare
si propriile lor mici spitale
asa că le spui hai sa va dau eu toti banii pe care ii dati voi ca si taxe si impozite statului pentru salariul meu + inca o donatie de 200 lei / luna si mai si vin sa muncesc sa ajut pe aici pe la laborator poate ca o sa invat si eu ceva de pe la voi
asa ca daca tu le platesti absolut tot ceea ce au ei de dat astatului pentru salariul tau
atunci ei ne avand nimic de pierdut
atunci exista posibilitatea sa te primesca sa muncesti
si daca tot te duci tu pe acolo si tot muncesti 2 luni
poate ca in cea de a treia luna chiar te opresc de finitiv acolo si iti dau ei tie salariu pe bune si gata te-ai ales cu un job.
Sau cauta directia sanitar veterinara mergi pe capul lor spune-le ca vrei sa lucrezi in laboratorul de analize ca iti trebuie una alta hartie.
daca nu te primesc intr-un judet oras nu dispera tara asta are 32 de judete asa ca ai pe cine sa freci la melodie până când convingi pe cineva.
MAI EXISTA CENTRE DE TRANSFUZIE SANGUINĂ
poti sa gasesti ceva pe la o banca de organe
cauti pe net vezi si tu cine se ocupa cu prelevare celule sterm din cordonul ombilical ii suni pe toti ii stresezi
poti sa ii stresezi si pe cei de la IML ca poate au nevoie de oameni
undeva la morga
exista in multe locuri tot felul de laboratoare din astea
exista si cercetatori stiintifici pe care poti sa ii stresezi care ei tot lucreaza in acest domeniu
cauti si tu care dintre firmele asatea românesti ce fabrică ele produse pe nișa ta de analize au luat fonduri europene sau guvernamentale
apoi te duci cu tutpeu pe capul lor si ii rogi sa te angajeze.
Vezi că mai exista laboratoare care fac cercetare ii stresezi si pe ei.
TE OBLIGĂ CINEVA SĂ TE ANGAJEZI IN ROMÂNIA

DACĂ NU TE OBLIGĂ NIMENI SĂ TE ANGAJEZI IN ROMÂNIA
MERGEM IMPREUNĂ IN REPUBLICA MOLDOVA INFIINȚĂM ACOLO UN LABORATOR în care tu vei cerceta cum să mi-se coloreze mie firele de păr albe să devină înapoi negre.
si vei fi angajat
si iti vei plăti legal toate taxele si impozitele aferente salariului tau cel de 200 euro / lună